Atlas psów - lista ras: Cocker spaniel angielski

 

Cocker spaniel angielski


Dane ogólne
Długość życia: 10-12 lat
Pies wzrost: 39-41 cm
Pies waga: 12-15 kg
Suka wzrost: 38-39 cm
Suka waga: 12-15 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Cocker spaniel angielski, to niewielki, zgrabny, radosny pies myśliwski, o pięknej głowie z długimi uszami i wyrazistymi oczami. Stworzony został do pomocy myśliwemu w wypłaszaniu z zarośli ptactwa i drobnej zwierzyny , oraz aportowania postrzałków z wody.

Dziś jest to przede wszystkim uroczy pies wystawowy i do towarzystwa, lecz nie wolno zapominać o jego wrodzonej pasji łowieckiej......
Cocker z natury jest wesoły, łagodny i niehałaśliwy. Doskonale znosi podróże. Jest czysty, bardzo inteligentny i nadzwyczaj szybko się uczy.

W mieszkaniu zajmuje mało miejsca, nie bywa uciążliwy; zaszyje się w kąt, tak, że jego obecność jest mało odczuwalna; jednak gdy tylko go przywołamy, momentalnie jest przy nas, radośnie merdając ogonkiem, co jest dla tej rasy charakterystyczne i szczególnie ważne np. przy ringowej prezentacji na wystawie.

Obecnie hodowcy coraz częsciej zaprzestają kopiowania ogonkow u cockerowych szczeniat, a cocker z długim ogonkiem zyskał jeszcze na urodzie.......
Cocker spaniel może być idealnym kompanem do zabaw dla starszych dzieci, pod warunkiem, że jego opiekun od początku będzie z nim postępował konsekwentnie i poświęcał mu dziennie około 1,5 godziny na spacery i wykonywanie ćwiczeń, np aportowania różnych przedmiotów, co spaniele wręcz uwielbiają..... Ich pasją jest pływanie, dlatego podczas naszych wypraw za miasto i na urlopie, należy zapewnić cockerowi możliwość swobodnego korzystania z kapieli w czystej wodzie .
Na spacerach cocker z wielkim upodobaniem buszuje w zaroślach,jest wulkanem energii, pełen inwencji i temperamentu .
Po powrocie z polowania, lub spaceru, dużo czasu poświęca swojej toalecie,wyciągając zębami z sierści grudki błota, czy śniegowe kulki, oraz przyczepione do włosów kawałki gałązek i liście.....
Jego efektowna szata - z długimi frędzlami na uszach, łapach , pod brzuchem i na ogonie, - wymaga starannej pielegnacji- czesania i szczotkowania - conajmniej 2-3 razy w tygodniu , oraz okresowego fachowego strzyżenia i trymowania (około 5 razy w ciągu roku , a u psów wystawowych- jeszcze częściej.

Chyba żadna rasa nie posiada tyle różnorodnych kolorystycznych odmian, co cocker spaniel angielski........
Pod względem umaszczenia cocker spaniele dzielą się na 2 grupy :
1/ cockery "jednomaściste " : czarne, złote, czarne-podpalane , czekoladowe, czekoladowe -podpalane i sobolowe (w różnych wariantach nasycenia koloru)
2/ cockery " kolorowe " , czyli łaciate i przesiane , o bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, gdzie na białym tle są kolorowe łaty lub przesianie.
Dzisiejsze spaniele, hodowane w przemyślanych skojarzeniach, nie przejawiają w swoim zachowaniu nieuzasadnionej agresji, co niestety zdarza się jeszcze u tych, niewiadomego pochodzenia, rozmnażanych bez kontroli, tzw. " porodowodowych", lub " bez papierów ", kupowanych na wszelkiego rodzaju targowiskach i u przygodnych " pseudohodowców ".
Dlatego bezpieczniejszym zawsze bedzie zakup szczenięcia z udokumentowanym pochodzeniem , ze sprawdzonej hodowli.

Nie jest to rasa , którą można trzymać w kojcu, a wręcz karygodne jest trzymanie cockera na łańcuchu " przy budzie ".

Na ogół cocker cieszy się dobrym zdrowiem, jednak , jak każda rasa, ma i on " słabsze punkty " , którymi są oczy i uszy, wymagajace u tej rasy szczególnej pielegnacji.
Relacje cockera z innymi psami i domowymi zwierzakami zazwyczaj są bardzo dobre. Przeciętna długość życia to około 10-12 lat.
Eugenia Fengler
" Złota Grota "


Mini galeria