Atlas psów - lista ras: Czarny terier rosyjski

 

Czarny terier rosyjski


Dane ogólne
Długość życia: 8-12 lat
Pies wzrost: 66-72 cm
Pies waga: 45-60 kg
Suka wzrost: 64-70 cm
Suka waga: 35-50 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Czarny Terier Rosyjski jest młodą rasą. Po II Wojnie Światowej w ZSRR w Wyspecjalizowanym Ośrodku Hodowli Psów Służbowych postanowiono wyhodować uniwersalnego psa służbowego. Miał być to pies duży, silny, wytrzymały, odporny na surowy klimat Rosji,ale także chętny do wspópracy z człowiekiem. Miał spełniać funkcję psa obronnego,patrolowego oraz wartowniczego. W hodowli zwracano uwagę głównie na cechy charakteru psa a wygląd stawiano na dalszy plan.

Do wyhodowania czarnego teriera użyto wielu ras ale podstawą były 4 rasy :sznaucer olbrzymi ,rottweiler , airedale terier i nowofundland.

W 1981 roku Czarny terier rosyjski został uznany za rasę przez Ministerstwo Rolnictwa ZSRR. W 1984 roku standard rasy został zatwierdzony przez FCI /Międzynarodową Federację Kynologiczną/.

Czarny terier jest psem dosyć zdrowym jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki życia tzn.odpowiednie żywienie i pielęgnację, szczepienia itp. Trzeba pamiętać, że czernysz ma duże wymagania żywieniowe, szczególnie do 2 roku życia.

Czarny terier jest psem inteligentmym, który łatwo poddaje się szkoleniu. Pamiętajmy jak sobie szczeniaka wychowamy takiego będziemy mieli psa.
Czarny terier nie linieje co jest dużym plusem. Jednak wymaga szczotkowania 2 razy w tygodniu. Dosyć częstych kąpieli i strzyżenia. Jeśli chcemy psa tylko dla siebie i nie chcemy zajmować jego obfitą szatą to można psa strzyc 2-3 razy w roku bardzo krótko.

Jeżeli jednak chcemy aby nasz pies wyglądał jak czarny terier i chcemy go wystawiać, to strzyżemy go co 2-3 miesiące, kąpiele raz na
miesiąc a nawet częściej dobrymi szamponami plus odżywka. Ważnym elementem pielęgnacji jest usuwanie palcami włosów z przewodu słuchowego psa.

Rosjanom udało się wyhodować psa wszechstronnego , który może być towarzyszem zabaw dla dzieci jak i wspaniałym obrońcą, do tego jest imponujący i piękny.

CZERNYSZ jest psem dużym, silnym i wspaniałym, pewnym siebie o zrównoważonym charakterze. Jest mało szczekliwy o średnim temperamencie. Dlatego nadaje się do małych mieszkań. W swoim rodzinnym kraju - Rosji jest przede wszystkim trzymany w małych mieszkaniach w wielkich blokowiskach. Trzeba jednak pamiętać aby zapewnić mu minimum ruchu. Najlepiej 3 sacery dziennie- 2 krótkie i jeden dłuższy np.godzinny. Wtedy nasz pupil będzie miłym /misiem/ nie sprawiającym kłopotu. W Polsce najczęściej jest trzymany jako obrońca, stróż i towarzysz rodziny przy domkach jednorodzinnych. Trzeba jednak pamiętać że czarny terier potrzebuje bliskigo kontaktu z właścicielem.
Iwona Wielewska
"Filos"


Mini galeria