Atlas psów - lista ras: Dogue de Bordeaux

 

Dogue de Bordeaux


Dane ogólne
Długość życia: 7-10 lat
Pies wzrost: 60-68 cm
Pies waga: min 50 kg
Suka wzrost: 58-66 cm
Suka waga: min 45 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Dogue de Bordeaux jest psem obronno-stróżującym. Zrównoważony i bezpieczny. Interweniuje w sytuacji autentycznego zagrożenia. Nigdy nie atakuje znienacka i bez ostrzeżenia. Doskonale ocenia sytuację , a w momencie faktycznego niebezpieczeństwa jest stanowczy. Sam na sam -ostrożny i nieco nieufny w stosunku do obcych, ale w obecności swojego właściciela przyjazny i radosny.

To pies bardzo ‘’rodzinny’’. Potężny w swojej budowie i wyglądzie lecz wbrew pozorom bardzo delikatny i wrażliwy. W odchowywaniu szczenięcia tej rasy nie można ‘’ brać urlopu’’ nawet na jeden dzień. Bardzo ważne jest pierwsze 10-12 miesięcy jego życia. Jeśli poświęcisz mu swój czas do maksimum w tym okresie to zaprocentuje to na przyszłość w wyglądzie i charakterze twojego przyjaciela. A przyjaźń jego jest wielka i szczera , na dobre i na złe. Pies bardzo pamiętliwy. Jeżeli ktoś zrobi mu jakąś krzywdę bądź kontakt z daną osobą kojarzy mu się z czymś niemiłym to zapamięta mu to na całe życie i niczym nie da się przekupić.

Szczenię jak i dorosły pies tej ras jest bardzo wymagający pod względem żywienia. Nie preferuję tu żadnego rodzaju pokarmu. Może to być sucha karma ale zawsze doskonałej jakości lub tradycyjna – gotowana ( mięso + ryż lub makaron + jarzyny ). Przy dużych skłonnościach tej rasy do alergii pokarmowych bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej karmy dobrze tolerowanej przez naszego psa. Poszukiwania mogą trwać dość długo ale nie zniechęcaj się bo to bardzo ważne. Szczenięta tej rasy ( jak wszystkie molosy ) rosną bardzo szybko i trzeba nadążyć z podażą wszystkich składników pokarmowych, witamin, mikro- i makroelementów aby nie dopuścić do niedoborów tych elementów w organiźmie.

Do roku pies ma być doskonale odżywiony ale nie otłuszczony. Zbyt duża waga w młodym wieku powoduje nadmierne obciążenie stawów, mięśni i ścięgien co w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnych deformacji w układzie kostnym i do częstych kontuzji aparatu ruchu. Pamiętaj o stosowaniu preparatów ograniczających możliwość wystąpienia dysplazji stawów ( np. Caniviton , Arthroflex itp.). W pierwszym roku życia DdB ma mieć sylwetkę sportową, dobrze umięśniony i swobodny w ruchu. Nieco więcej masy może nabierać po osiągnięciu dojrzałości tj. ok.2 lat.

DdB jest psem bardzo inteligentnym, ale jednocześnie ogromnie uparty. Stosunkowo trudny do ułożenia ciężko poddaje się szkoleniu.

Wielki przyjaciel rodziny, bezwzględnie potrzebujący częstego kontaktu i obcowania z człowiekiem. Może przebywać długo na zewnątrz np. w ogrodzie ale musi zawsze mieszkać w domu. Bardzo źle znosi samotność. Można go jednak przyzwyczaić do tego aby kilka godzin w ciągu dnia przebywał sam w domu np. gdy cała rodzina jest poza domem w pracy czy w szkole. trzeba mu to jednak zrekompensować dłuższym spacerem i poświęceniem mu większej uwagi po powrocie do domu. Te psy nie są hałaśliwe , szczekają tylko wtedy gdy zaistnieje taka potrzeba. Psy tej rasy absolutnie nie mogą być trzymane w kojcu. Nieodwracalnie ucierpi na tym ich psychika.

Chętnie podróżują samochodem. Ponieważ jak wszystkie molosy źle znoszą upały bardzo ważne jest aby samochód był wyposażony w klimatyzację. Znam kilka przypadków , gdy wejście w posiadanie psa tej rasy wymusiło na właścicielu zmianę samochodu na kombi z klimatyzacją.

Jeśli zdecydujesz się na szczenię DdB to wiedz, że to nie tylko kwestia kupna takiego psa ( 2500 -3000 PLN ) ale takze a może przede wszystkim możliwość jego utrzymania bo decyzja zapada na całe psie życie!!!
Anna Chlebek
"Coloss"



Mini galeria