Atlas psów - lista ras: Whippet

 

Whippet


Dane ogólne
Długość życia: 10-16 lat
Pies wzrost: 47-51 cm
Pies waga: 13-18 kg
Suka wzrost: 44-47 cm
Suka waga: 10-15 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Chart angielski whippet to mały, bystrooki pies z ogromnym wdziękiem. Wyhodowany do wyścigów jest doskonałym kieszonkowym sportowcem, ale również psem do towarzystwa i rodzinnych spacerów. Jest przyjacielski i towarzyski, oznacza się wesołym temperamentem. Uważany jest za dobrego, tolerancyjnego towarzysza i opiekuna dzieci, serdecznego i ufnego.
Nie ma rozwiniętego poczucia własności, dlatego nie nadaje się do pełnienia obowiązków stróża. Jest natomiast bardzo wrażliwy i nie wymaga wprowadzania w wychowaniu ostrej dyscypliny i szkolenia, bardzo inteligentny bez większych problemów potrafi pojąć czego oczekuje od niego właściciel. Nie jest zawzięty, ani nadpobudliwy, szybko się uczy.
Jego przyjacielski, otwarty charakter powoduje, że każdy " obcy" (czy to człowiek czy pies) jest dla niego przyjacielem, z którym powinno się serdecznie przywitać.
Żywy i chętny do zabawy nie wdaje się w awantury czy konflikty z innymi psami, choć lubi prowokować je do zabawy i biegania, dlatego na wszelkich spacerach jest mile widzianym towarzyszem psich zabaw i spacerów.
Oczywiście każdy pies posiada własna osobowość i zapewne można trafić na inny niż opisany powyżej charakter ale zasadniczo to uosobienie łagodności i słodkości.
Ponieważ charty to rasa arystokratów ich zachowanie jest takie jak na psy arystokratów przystało. Dostojne, łagodne, delikatne, piękne i kochające.
Jako, że chart to pies stadny, żywiołem dla niego jest towarzystwo ludzi i innych zwierząt w domu. W opinii ogólnej twierdzi się, iż nie lubi być sam i powinien mieć do towarzystwa przynajmniej kota, a szczęściem wielkim jest dla niego gdy w domu ma innego psa , już nie mówiąc o przedstawicielu tej samej rasy.
Charakter whippetów ma swoje przełożenie na życie codzienne. Jedna z ważniejszych o ile nie najważniejsza czynność u nas w domu - jedzenie nie jest początkiem wojny. Przy posiłkach nie zdarzają się starcia, zwłaszcza, że jadają wspólnie ( i całe szczęście ) nawet chrupanie kości czy innych smakołyków obywa się bez bojów.
Whippet jako bardzo inteligentny pies bierze udział we wszelkich konkurencjach posłuszeństwa gdzie musi wykonać określony zestaw ćwiczeń punktowany przez sędziów zgodnie z regulaminem konkursu. Ocenia się tam zarówno zręczność jak i współpracę z przewodnikiem. Startują z powodzeniem w konkurencjach agility i oczywiście biorą udział w takich sportach jak wyścigi torowe czy coursingi ( terenowe wyścigi chartów, gdzie ocenia się charty po kątem zręczności, szybkości)


Czy whippet to pies dla każdego?
Whippet to nie jest wybór każdego i raczej nie wybiera się go dlatego, że jest modny, efektowny czy wzbudzający zazdrość sąsiadów. Sam fakt, że ktoś nowy zdecydował się na whippeta świadczy o tym, że decyzja nie jest przypadkowa. Większość ludzi z niedowierzaniem słucha o zaletach i inteligencji rasy, uważając zgodnie z ogólną opinią krążącą o chartach, że to psy krnąbrne, nieposłuszne i durne, że trudno nauczyć je podstawowych komend, przychodzenia na zawołanie, czystośc, itd. Dopiero w bezpośrednim kontakcie ze szczeniakiem przekonują się, iż w większości przypadków przewyższa szybkością i chęcią nauki wiele ras.
Whippet jest tak jak każdy chart psim arystokratą - jednak nie afiszuje się z tym wręcz swoje zalety prezentuje w bardzo ujmujący i skromny sposób. Patrząc na tego niepozornego pieska można odnieść wrażenie, że jest swoją pozycją onieśmielony. Nie jest ani dumny ani wyniosły jak Jego duży kuzyn - greyhound - czy tak efektowny i zachwycający jak wspaniały borzoj czy afgan. Skromny ale na swój sposób przyciągający wzrok. Spokojny, opanowany, bez narowów - na spacerach bywa niedościgniony. Zadziwia zwrotnością , szybkością i efektownym biegiem zarówno właściciela jak i postronnych obserwatorów.
Na pewno whippet nie nadaje się dla ludzi którzy szukają w psie stróża. Należy szybko wyperswadować wtedy wzięcie szczeniaka bo ani temperament ani natura nie czynią go psem sprawdzającym się na tym stanowisku. Być może obszczeka intruza na powitanie ale pewniejsze jest to ze zaliże go i radośnie przyjmie pod swój dach.
Nie nadaje się dla ludzi, którzy lubią szkolić i pracować jednostajnie z psem . Choć whippet uczy się bardzo szybko opierając się o metodę szkolenia pozytywnego to nie lubi powtarzać jednego ćwiczenia wiele razy. Wykona chętnie polecenie raz, ewentualnie dwa po czym swoim szelmowskim wzrokiem sprowokuje do zmiany ćwiczenia.
Nie nadaje się dla ludzi chcących do nauki wykorzystywać przemoc, krzyk czy gwałtowność. W ogóle wzajemne relacje właściciel-whippet powinny opierać się o cierpliwość, spokój i okazywanie zainteresowania. Dlatego też whippet jest dobrą rasą dla osób, które poszukują wrażliwego przyjaciela, a nie ślepo posłusznego psa. A jak już taka osoba jest typem sportowca to jeszcze lepiej - wtedy obie strony znajdą wiele przyjemności w obcowaniu ze sobą.
Nadają się dla ludzi wrażliwych, którzy lubią się cieszyć swoim psem w ciągu dnia w ciszy i spokoju. Jako niekłopotliwy - krótkowłosy, czysty, doskonale spełnia rolę psa-towarzysza, przyjaciela człowieka. Jeżeli ktoś chce psa mieć tylko po to, żeby Go kochać i przytulać do poduszki to nie mógł lepiej wybrać rasy. Tak jak wspomnieliśmy whippet to zespół cech predysponujących Go do roli maskotki. Dobre jedzenie, kilka spacerów w ciągu dnia połączonych z możliwością kilkuminutowej zabawy bez smyczy - to praktycznie wszystko czego ten pies potrzebuje oprócz towarzystwa człowieka. Jeżeli ktoś zapragnie wykorzystać aktywności tej rasy ma do wyboru kilka form: wystawy i wyścigi to najpopularniejsze z nich ale oprócz tego whippety uczestniczą w coursingach, w konkurencji posłuszeństwa czy w konkurencji agility.
Z pewnością zakup charta ( tym samym whippeta) powinien być przemyślany. Hodowca musi powiedzieć wszystko o plusach i minusach danej rasy, aby wybór psa na wiele lat był wyborem świadomym. Znalezienie odpowiedzialnych rąk dla wyhodowanych przez siebie psów to bardzo istotne zadanie. Pozwoli to uniknąć wielu psich nieszczęść i pracy ludzi zaangażowanych w adopcje i szukanie nowych domów. Nie ma gorszych widoków niż chart w schronisku mieszkający miesiącami w budzie o powierzchni pudelka zapałek.


Czy to delikatny i wymagający pies?
Generalnie wygląd whippeta wskazywałby rzeczywiście na to, że jest to piesek delikatny i kruchy. Naszym zdaniem to trochę błędna opinia gdyż wbrew pozorom jest to rasa "z mocnym kręgosłupem" delikatny wygląd wcale nie idzie w parze …z delikatnością organizmu.
Taki pogląd to trochę jakby wspomnienia z przeszłości, kiedy obraz whippeta kojarzył się z trzęsącym, chudziutkim i drobnym pieskiem choć i w tamtych czasach sądzimy, ze nie było tak źle z ich odpornością. Patrząc na whippeta w jego drobnym ciałku powinno się widzieć połączenie siły i elegancji Nie jest psem szczególnie wymagającym i właściwie potrzebuje to co każdy normalny, zdrowy pies. No może, trochę więcej ruchu ale to sobie sam doskonale dawkuje. Wielką zaletą tej rasy jest to, ze nie jest ona obciążona wadami które można nazwać genetycznymi. Nie wiem jak doświadczenia innych właścicieli whippetów ale na podstawie naszych twierdzimy, że nie jest to rasa podatna na jakieś choroby w stopniu wyższym niż inne i wyjście nawet w chłodny dzień z takim " delikatnym" pieskiem nie oznacza od razu choroby i wizyty u weterynarza. Oczywiście nie jest wskazane żeby pies stal w zimie na przykład pod sklepem ale to dotyczy chyba wszystkich ras. Faktem jest, że ich skóra pokryta cienką w sumie sierścią jest narażona na zadrapania czy drobne skaleczenia podobnie jak łapy. Trzeba oczywiście pamiętać o profilaktyce weterynaryjnej ( szczepienia…. ) ale to też żadna "rasowa" rewelacja.
Pielęgnacja również nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu, po "brudnym" spacerze wystarczy przetarcie wilgotnym ręcznikiem podbrzusza i łapek, gatunek włosa jakim jest pokryty ułatwia utrzymanie psa w czystości. Mając kilka whippetów nie musimy się martwić o czyszczenie uszu, oczu - zachowuja się jak koty, myją się wzajemnie. Pielęgnacja ogranicza się do przetarcia od czasu do czasu psa rękawiczką czy gąbką, obcięcia pazurów oraz wyczyszczenia zębów.
Jednak nie ma co ukrywać, tak jak każdy pies gubi włos i z tym się trzeba liczyć. Zresztą jego sierść jest jak barometr - przy dobrym jedzeniu, dobrej kondycji i dobrym zdrowiu lśni jak lustro i wtedy wypadanie nie jest aż takim kłopotem. Zaletą whippeta jest brak psiego zapachu, pies po prostu przesiąka zapachami domu.

Jakich warunków potrzebuje?
Tak na dobrą sprawę trudno powiedzieć, że whippet jako taki potrzebuje specjalnych warunków. Oczywiście należy zawsze pamiętać, że jest to rasa gładkowłosa i w tych kategoriach trzeba powyższe zagadnienie rozpatrywać. Widzieliśmy whippety trzymane kojcach, garażach i piwnicach ale naszym zdaniem to lekkie nieporozumienie - whippet potrzebuje bliskości człowieka wiec tę bliskość trzeba mu zapewnić pomijając wszelkie inne aspekty tej sprawy. Nasze najlepiej czują się, kiedy są w centrum zainteresowania, głaskane, chwalone, przytulane. Dzień spędzają na fotelach uwielbiając zakopywać się i otulać w futrzaki, narzuty czy koce ponieważ są wybitnie ciepłolubnymi istotami. (Gwoli ciekawostki można powiedzieć, ze na Syberii również mieszkają whipppety - jak one to wytrzymują????) Noce… no cóż dla wielu osób może to co napiszę będzie oburzające ale noce whippety najchętniej spędzają w łóżku , wtulone w podusię, pod pierzynką… Oczywiście jeżeli ktoś uważa, że to nie miejsce psa to można spróbować nauczyć go do sypiania w innym miejscu ale wtedy już od początku skazuje się na to, że nigdy nie pozna co stracił. Tak miedzy nami taka osoba raczej powinna zrezygnować z whippeta ponieważ walka z nim o opuszczenie lóżka w 99 % kończy się przegraną właściciela , nie psa. Wiele razy słyszeliśmy taką opinię, że chart ( czyli whippet też ) musi codziennie przebiec wiele kilometrów. To nie do końca jest prawdziwe choć na pewno dużo swobodnego ruchu da mu wiele zadowolenia.


Czy posiadanie whippeta niesie ze sobą jakieś zagrożenia?
Silny instynkt pogoni może doprowadzić do tragedii zwłaszcza w okresie szczenięcym. Poderwany podmuchem wiatru worek czy listek, może spowodować, nagłe zerwanie się do biegu, dlatego nie powinno się spacerować bez smyczy tuż przy ulicy. Spacery w parku, czy na łące połączone z zajęciem psa zabawą, są bezpieczne. Pies, który się nie nudzi nie ma potrzeby bezmyślnego odbiegania. Warto wiec już od najmłodszego wieku szukać kontaktu z psem a właściwie psa z właścicielem i wspólnego zrozumieniem się.
Młody whippet jest jak armata przed wystrzałem… z milionem pomysłów w jednej chwili, nie powinien wiec zostawiać bez nadzoru a najlepiej zostawiając go znaleźć mu zajęcie na którym skupi się no i zabezpieczyć to co wg ciebie jest cenne, i to nie tylko na wysokości nosa psa ale i kilka metrów ponad ponieważ pomysłowość jego w dotarciu do celu jest nieskończona. Dorosły whippet nie przepada za samotnością. Warto wiedzieć decydując się na tę rasę, iż będzie bardzo cierpiał czekając na swojego Pana przez 10 godzin … Już towarzystwo kota, innego psa już nie mówiąc o drugim whippecie jest w takim wypadku koniecznością.
Jeżeli można mówić o wadach whippeta to właśnie na to powinno się zwracać uwagę.
Na dobrą sprawę największą wadą whippetów jako rasy jest ich podobieństwo do….orzeszków ziemnych - jak weźmie się jednego to potem następnego, następnego...


Co skłoniło Nas do tego, aby zająć się akurat tą rasą?
Na początku nie znaliśmy rasy, niewiele o tych psach podawała ówczesna literatura kynologiczna , poznawaliśmy rasę wraz z tym jak rósł nasz pies - zresztą to chyba najlepszy sposób. To On pokazał jak wspaniałym towarzyszem i jak kochanym zwierzęciem może być whippet. Wychowywał się wraz z 4 letnia wtedy córka ( Kingą) i rocznym synem (Jackiem) Był psem bez cienia agresji, bardzo cierpliwym, troskliwym, ciepłym i kochającym i właśnie to w połączeniu z tym, że whippety nie są narwańcami, nie są psami dominującymi postanowiliśmy przyczynić w jakiś sposób do popularyzacji rasy. Zresztą już następną suczka była przemyślanym wyborem więc to dowodzi jakby słuszności obranej drogi. Mamy nadzieje, że swoja pasja zaraziliśmy i innych. Whippety wiele dla Nas znaczą i znaczyć będą zawsze - dostarczają nam radość, są niewątpliwie najwspanialszą odskocznią od problemów życia codziennego.
Katarzyna i Wojciech Lazar
"Lazarus"


Mini galeria