Atlas psów - lista ras: Chart perski (Saluki)

 

Chart perski (Saluki)


Dane ogólne
Długość życia: 10-15 lat
Pies wzrost: 58-71 cm
Pies waga: 20-27 kg
Suka wzrost: proporcjonalnie mniejsza
Suka waga: proporcjonalnie mniejsza


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
SALUKI

Historia użytkowość:


Chart perski saluki należy do najstarszych przedstawicieli chartów orientalnych Bliskiego Wschodu. Obszar jego występowania był rozległy od Półwyspu Arabskiego po Indie, Afrykę Zachodnią, Afganistan i Syberie. Saluki używane bywały do polowania na zające, lisy i gazele, są wytrzymałe - dobrze wytrenowany saluk wg Arabów na pustyni osiągają szybkość do 80 km/godz. Do Europy zostały sprowadzone w XVIII wieku. Początki hodowli saluki to Wielka Brytania, Niemcy, Skandynawia, USA..... W Polsce pierwsze egzemplarze zostały sprowadzone w latach siedemdziesiątych z Holandii (Gamara's), Niemiec (Al Dschinn) i byłej Czechosłowacji (z Farsistanu).
Saluki jest pod każdym względem psem przystosowanym do zdobywania dzikiej zwierzyny. Sylwetka jego została ukształtowana przez naturę, tysiące lat temu polowały na zwierzęta roślinożerne i chroniły skąpą florę stepów i pustyni.
Beduini do dzisiaj hodują saluki.
Ich budowa i wytrzymałość mogą się nieco zmieniać w zależności od terenów z jakich pochodzą oraz od staranności hodowli ale typ psa pozostaje wszędzie taki sam.
W północnych górzystych terenach jest nieco większy i mocniejszy w budowie o bogatszej szacie, jest szybszy i bardziej wytrzymały niż saluki w południowych pustynnych rejonach, gdzie klimat jest bardziej męczący.

Charakter
Saluki nie jest psem dla każdego. Są nieufne wobec obcych, niezależne, bystre. Łączy je duża więź z właścicielem. Nie nadaje się na stróża.
Wymaga bliskości człowieka i stałego nadzoru zwłaszcza na spacerach na otwartych przestrzeniach (jak się wystraszy pędzi przed siebie, znając drogę potrafi podjąć decyzje i wrócić do domu) .

Może mieszkać w bloku ale musi mieć możliwość swobodnego wybiegania, na terenie bezpiecznym tzn. boisko ze względów bezpieczeństwa.
Nie szczeka niepotrzebnie. Pozostawiony długo bez opieki potrafi być niegrzeczny. Wybiegany będzie w domu spokojny i będzie wylegiwał się jak kot. Lubi czuć naszą obecność w pobliżu, toteż niepostrzeżenie wędruje za nami kiedy zajmujemy się swoimi sprawami.
Jeżeli nie masz cierpliwości i czasu dla saluka nie decyduj się na wymagającego przyjaciela.
Jednak dostosowując swój styl do saluki będziemy mieć wiernego, oddanego i czystego saluka w domu.

Mając ogród nie liczmy, że można pozostawić saluka bez opieki na wiele godzin. Saluk potrafi zrobić w ogrodzie duże jamy w które sam się cały zmieści, z nudów może zrobić podkop lub przesadzić płot. Od samego początku tzn 2-3 miesiąca jak dziecko musi być uczony i prowadzony aby zapoznał się z innymi psami i zwierzętami. Jako szczeniak będzie szukał w nas oparcia dorastając może się usamodzielnić lub stać się lękliwy, jeżeli edukacja nie pójdzie we wlaściwym kierunku.

Ma niezależną psychikę, przypomina w zachowaniu kota. Będąc łowcą zwykle sam decyduje o wszystkim, potrafi odrzucić polecenia powrotu ( nie będzie przynosić patyków, zabawą z piłką szybko się znudzi). Chciaż wśród nich są karne saluki, jednak wymagają więcej pracy i zrozumienia.

Uwielbia zabawy z biegiem i chwytaniem, ma skłonności do ścigania innych psów, kotów, ptaków, stopniując poziom agresji. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych saluk, w zabawach często narzuca swój styl zabaw, czyli ściganie. Unika psów o muskularnej mocnej budowie.
Doskonałe są dla niego terenowe biegi typu coursing za wabikiem.
Jolanta Franek
www.saluki.topcharty.net


Mini galeria