Atlas psów - lista ras: Owczarek francuski Beauceron

 

Owczarek francuski Beauceron


Dane ogólne
Długość życia: 14-16 lat
Pies wzrost: 65-70 cm
Pies waga: ok. 50 kg
Suka wzrost: 61-68 cm
Suka waga: ok. 30 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Owczarek francuski krótkowłosy Beauceron, mniej popularny kuzyn długowłosego Briarda jest starą francuską rasą, pochodzącą od psów strzegących bydła i owiec.

Duży, silny, solidnie zbudowany, dobrze umięśniony ale nie ociężały, znakomicie nadaje się zarówno do bycia członkiem rodziny, jak i do stróżowania.
Jest to pies proporcjonalny we wszystkich wymiarach, o pięknej, harmonijnej głowie, i długim, zakrzywionym na końcu ogonie.
Do niedawna prawie wszystkie Beaucerony miały cięte uszy, dziś coraz częściej spotyka się egzemplarze z uszami opadającymi naturalnie.
Na tylnych łapach Beauceron ma charakterystyczne, podwójne wilcze pazury, które nie przeszkadzają psu w codziennym życiu.
Najczęściej spotyka się osobniki o sierści czarnej z podpalaniem w "wiewiórczym" kolorze, choć zdarzają się również całe czarne lub z białymi i szarymi plamami (umaszczenie arlekin).

Beauceron to pies inteligentny, chętny do pracy, uczący się szybko i bardzo posłuszny. Ze względu na jego rozmiar (dorosłe psy sięgają 70 cm w kłębie, suki - 68 cm) zalecam obowiązkowe szkolenie.
Beauceron powinien być odważny i pewny siebie. Niestety, nie wszystkie Beaucerony są takie, dlatego decydując się na zakup psa tej rasy należy kupować psa rodowodowego, i wcześniej sprawdzić, jakie charaktery mają jego rodzice.
Warunkiem dopuszczającym Beaucerony do hodowli jest zaliczenie testów psychicznych - ma to eliminować z hodowli osobniki agresywne lub nadmiernie lękliwe (mogące stanowić zagrożenie dla właściciela lub jego otoczenia).
Beauceron to nie jest pies dla każdego, wymaga właściciela o silnym charakterze, stanowczego i konsekwentnego w działaniu. Potrafi być delikatny w stosunku do dzieci, ale musi zostać tego nauczony.

Na spacerze Beauceron będzie oczekiwał zachęty do wspólnej zabawy. Trochę pobiega, pobuszuje po zaroślach, pokręci się po trawniku, ale najchętniej będzie bawił się z człowiekiem.
Wychodząc na spacer z Beauceronem trzeba pamiętać, że ludzie na ogół boją się dużych, czarnych zwierząt. Nie można puszczać go luzem w miejscach, w których bywa dużo ludzi, szczególnie osób z małymi dziećmi.

W domu na codzień Beauceron jest psem spokojnym. Dużo śpi, szczeka bardzo rzadko, nigdy bez wyraźnej przyczyny. Doskonale znosi podróże. Ze względu na rozmiary psa - Beauceron powinien mieszkać w domu z ogródkiem. Do bloku nadaje się tylko pod warunkiem częstego wyprowadzania na zewnątrz.

Utrzymanie Beaucerona w dobrej kondycji nie jest trudnym zadaniem - krótka sierść nie brudzi się podczas jesiennych spacerów, nie kołtuni podczas zabawy i nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji.

Nie chcę nikogo zrażać do zakupu Beaucerona, jednak przed podjęciem decyzji należy odpowiedzieć sobie szczerze na kilka pytań:

Jeśli nie przeszkadza Ci, że:
- po powrocie do domu zastajesz w nim ogromne, czarne, trochę niezgrabne stworzenie, które żywiołowo witając się z Tobą masywnymi pazurami może zniszczyć Twój garnitur, makijaż i podrzeć rajstopy,
- jednym machnięciem ogona Twój pupil zetnie kwiatki rosnące na grządkach i biegając powyrywa łapami dziury w trawniku,
- listonosz prędzej wejdzie na drzewo niż na Twoją posesję,
- przechodnie na widok Beaucerona uciekną na drugą stronę ulicy,
- większość spotykanych ludzi będzie Ci mówić, że masz pięknego kundla,
- biegnący Beauceron może niechcący przewrócić Ciebie lub inną osobę, wpadając z impetem pod nogi,
- budowanie więzi z psem poprzez szkolenie wymaga czasu, niesłabnącego zapału i konsekwencji w postępowaniu,
to jesteś dobrym kandydatem na Właściciela Beaucerona.

Przyjmując Beaucerona do rodziny i odpowiednio go szkoląc zyskujesz najwspanialszego pod słońcem, mądrego przyjaciela, który będzie rozumiał Cię bez słów.
Małgorzata Bartoszewska - Kujawa
"Beauceron - Hodowla Mon Ami de Toujours".


Mini galeria