Atlas psów - lista ras: Jack Russell Terrier

 

Jack Russell Terrier


Dane ogólne
Długość życia: 13-14 lat
Pies wzrost: 25-30 cm
Pies waga: 5-6 kg
Suka wzrost: 25-30 cm
Suka waga: 5-6 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
W ostatnich latach doczekaliśmy się dwóch nowych ras terierów istniejących de facto już od wielu dziesięcioleci. Mowa o Parson i Jack Russell Terrier. Rasy te (za ich twórcę uważany jest anglikański pastor Jonhn (dla przyjaciół Jack) Russell - zawołany jeździec i myśliwy, master elitarnych biegów par force) oficjalnie uznane przez FCI zostały stosunkowo niedawno: Parson Russell Terrier w 1990 roku, a Jack Russel Terrier w 2000 roku.

Przedtem istniały jako Jack Russell Terrier i występowały w dwóch wariantach wzrostu:
1. 14 cali wzrostu - zgodnie z ideałem twórcy rasy Johna Russella
2. 10-12 cali wzrostu - rozpowszechniony po jego śmierci.
W powszechnej świadomości przeciętnego "psiarza" (nie mówimy tu o prawdziwych kynologach) kryterium podziału na obie rasy jest szata: krótka lub szorstka. Tymczasem u obu ras występuje szata krótka, szorstka i złamana, a osobniki o różnej szacie można ze sobą kojarzyć. Podstawowym, choć nie jedynym kryterium podziału jest natomiast wzrost. Tyle tytułem niezbędnego wprowadzenia.

JACK RUSSELL TERRIER
Pastor- nie zostawiwszy po swojej śmierci standardu rasy- nie przewidział, że niektórzy hodowcy preferować będą Jackie o niższym wzroście. Mają one - co za tym idzie- również nieco inne proporcje, wpisują się w prostokąt bardziej wydłużony, typowy dla norowców. To - pomimo ich ogromnej pasji łowieckiej- ogranicza użytkowość Jackie raczej do nory. Szczegóły budowy znajdą Państwo w standardzie.
JRT cieszy się dużą popularnością w Europie Zachodniej (m.in. Holandia, Belgia, Szwecja) oraz na Antypodach (Australia uważana jest za kraj upowszechnienia rasy). W Polsce nieco częściej spotykany niż jego wyższy „kuzyn”.
Współcześnie obie rasy, choć mają temperament psów myśliwskich i sprawdzają się jako psy użytkowe (są to także niezrównane "szczurołapy") , są przede wszystkim psami do towarzystwa. O ich popularności zadecydował nie tyle reprezentacyjny wygląd, (bo takiego nie mają), co wspaniały charakter. Psy obu ras mają podobny charakter i temperament. Będą doskonałym kompanem dla ludzi aktywnych, lubiących obcować z psem. Raczej nie jest to pies dla emeryta, za to w domu z dziećmi sprawdzi się doskonale. Nie znosi nudy, w każdej chwili gotów do zabawy i działania. Sprawdza się w psich sportach. Uczy się chętnie i szybko, ale od szczenięcia należy go traktować poważnie i postępować z nim konsekwentnie. Choć niepozorny, jest to "duży pies w małym opakowaniu".
Ostatnio coraz częściej można zobaczyć małe, białe, wesołe pieski w filmach i reklamach- to właśnie one.
Dorota i Kazimierz Trenka
"Półdiable"


Mini galeria