Atlas psów - lista ras: Bouvier des Flandres

 

Bouvier des Flandres


Dane ogólne
Długość życia: 10-12 lat
Pies wzrost: 62-68 cm
Pies waga: 35-40 kg
Suka wzrost: 59-65 cm
Suka waga: 27-35


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Już w XIX wieku na farmach Belgii i Francji pracowały psy w typie bouviera. Były to psy mocno zbudowane, nieustraszone i inteligentne. Ówczesne bouviery flandryjskie nazywane były flamandzkimi poganiaczami bydła bądź krowymi psami. Obie nazwy nierozerwalnie związane były z pracą bouvierów przy stadach bydła. Bouvier był niezastąpionym pomocnikiem na pastwisku . Musiał być szybki i skoczny , a wyskok z czterech łap w powietrzu często ratował go przed śmiercią pod racicami krów.

Bouviery były trzymane i hodowane przede wszystkim ze względu na swą przydatność do pracy. Mocny, duży i silny pies doskonale spisywał się w dzień jako stróż stada, a nocą pilnował obejścia . Pracował także przy obracaniu masielnicy i często ciągnął wózek mleczarza. W czasie II wojny światowej bouviery wspomagały holenderski ruch oporu jako psy kurierskie przyczyniając się do wydania na siebie wyroku okupanta nakazującego wytrzebienie wszystkich psów tej rasy. Na szczęście Bouvier przetrwał.

Aktualnie jest używany jako pies ratowniczy, kurierski i tropiący przez wojsko i policję w różnych krajach, a także jako pies stróżujący i obrończy. Jest jednak przede wszystkim doskonałym przyjacielem, obrońcą i strażnikiem całej rodziny. Bouvier jako pies pasterski wymaga silnego kontaktu z człowiekiem i stanowi integralną część rodziny w której żyje. Nic dziwnego, że członków rodziny traktuje niczym stado bydła - musi wszystkich widzieć i mieć" w kupie". W mieszkaniu zajmuje więc centralne miejsce, tak by nic nie umknęło jego uwadze, podczas rodzinnych spacerów nie pozwala oddalać się i zagania poszczególne czarne owce, najbardziej pokrzywdzone są dzieci, które przewraca uniemożliwiając im tym samym zbytnie oddalanie się od stada. Odzywa się instynkt naszego pupila.

Bouvier kocha swoją rodzinę. Jest wierny i gotowy służyć swemu panu przez całe swoje życie.

Iwona Wielewska
"Filos"


Mini galeria