Atlas psów - lista ras: Owczarek australijski (Kelpie)

 

Owczarek australijski (Kelpie)


Dane ogólne
Długość życia: ok.15 lat
Pies wzrost: 46-51 cm
Pies waga: 15-20 kg
Suka wzrost: 43-48 cm
Suka waga: 15-20 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Owczarek Australijski Kelpie- z wyglądu zwyczajny, w 100% psi. Ani za duży ani za mały. Można by rzec kompaktowy. Nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym,…oprócz charakteru.
A charakter ma przecudowny. Przecudowny dla osób które lubią współpracować z psem a nie tylko go posiadać. Bo Kelpie do samego posiadania się nie nadają. One potrzebują pracować, czuć się potrzebne, mieć powierzone zadania. I nie jest istotne czy mają zaganiać stado owiec, biegać po torze agality czy aportować piłeczkę. Nie potrzebują ogromnego ogrodu, zadowolą się kawalerką pod warunkiem, że ich właściciel zapewni im „pracę”. Powiem więcej, w najpiękniejszym ogrodzie jeśli Kelpie będzie pozostawiony sam sobie, będzie nieszczęśliwy. Bardzo nieszczęśliwy.

W kontaktach z innymi psami Kelpie jest przyjazny. Pierwszy nie zaczepi. A zaczepiony stara się uniknąć konfliktu, schodząc z drogi nerwusowi. Do ludzi otwarty. Nie nadaje się na stróża. Z tą samą radością przywita osobę którą zna jak i obcą.

Kelpie to urodzeni optymiści. Zawsze radosne, pełne energii. Raczej nie mają złych dni. Świat widzą w „różowych” kolorach.

Rasa należy do czołówki najzdrowszych ras psów.
Nie mają konkretnych przypadłości . Owszem zdarza się dysplazja, PRA ( postępowy zanik siatkówki), ale na tyle rzadko, że przesadą byłoby pisać że obarczona jest nią populacja kelpie.

Kelpie mało szczekają. Są dość ciche. Jedynie w ferworze zabawy dają upust swej radości poszczekując z zadowolenia. Ale nie wszystkie. Część osobników tej rasy to urodzone milczki, nie zaszczekają nawet na dźwięk dzwonka do drzwi.

Pielęgnacja nie jest skomplikowana i czasochłonna. Jedynym problemem może być okresowe linienie. Wystarczy jednak systematycznie wyczesywać martwy włos, a po 2-3 tygodniach zapomnimy o sprawie. Rasa jest mało brudząca. Twardy włos okrywowy „ nie przyjmuje” brudu. Nawet w deszczowe dni, wystarczy osuszyć psa i wyszczotkować, a będzie jak nowy.
Z czystym sumieniem mogę polecić tą rasę nie tylko osobom które chcą uprawiać psie sporty, ale ludziom aktywnym. Górskie wycieczki, wypady rowerowe ( ale z rozsądkiem) ucieszą każdego Kelpie’ka. Ze względu na swoje pokojowe podejście do otaczającego świata nadają się też dla starszych dzieci.
Joanna Warzecha
hodowla "Asocjacja"


Mini galeria