Atlas psów - lista ras: Bearded Collie

 

Bearded Collie


Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: 53-56 cm
Pies waga: 24-25 kg
Suka wzrost: 51-53 cm
Suka waga: 21-22 kg


Informacje o rasie
Opis rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Wzorzec rasy:
Bearded Collie

Wzorzec FCI Nr 271

Pochodzenie: brytyjskie
Data publikacji obowiązującego wzorca: 07.09.1986
Klasyfikacja FCI:
grupa 1 Owczarki i inne psy pasterskie

CHARAKTERYSTYKA:
Bearded Collie powinien być czujny, żywy, pewny siebie, aktywny. Ma temperament psa pracującego, jest inteligentny, pojętny, bez żadnych oznak nerwowości ani agresywności.
WYGLĄD OGÓLNY:
Pies aktywny, bez zbędnego ciężaru, o długości tułowia większej niż wysokość ( w przybliżeniu proporcja 5:4), kiedy długość mierzona jest od rękojeści mostka do guza kulszowego. Suki mogą być nieco dłuższe. Bearded Collie, aczkolwiek solidnie zbudowany, powinien mieć pod sobą dużo powietrza, przestrzeni, i nie powinien sprawiać wrażania zbyt ciężkiego. Czujne, ciekawe spojrzenie jest cechą charakterystyczną rasy.
GŁOWA I CZASZKA:
Głowa powinna być proporcjonalna do wzrostu psa. Czaszka jest szeroka, płaska, kwadratowa, odległość od stopu guza potylicznego jest równa szerokości pomiędzy uszami. Kufa jest mocna, tej samej długości co czaszka, ogólne wrażenie jakie sprawia głowa polega na mocnej kufie i pojemnej puszce mózgowej. Stop powinien być umiarkowany. Wierzchołek nosa jest duży i kwadratowy, na ogół czarny, ale w harmonii z maścią u błękitnych i brązowych. Wierzchołek nosa i wargi powinny być jednolitego koloru bez mniejszych lub większych plam. Pigmentacja warg i brzegów powiek powinna odpowiadać kolorowi wierzchołka nosa.
OCZY:
Powinny być koloru zgodnego z maścią, duże i szeroko rozstawione, o wyrazie łagodnym i czułym. Nie powinny być wyłupiaste. Brwi tworzą łuk ku górze i ku przodowi, ale nie są tak długie aby zakrywały oczy.
USZY:
Średniej wielkości, obwisłe. Kiedy pies ma napiętą uwagę uszy powinny unosić się u nasady do poziomu wierzchołka czaszki, (ale nie ponad niego) co powiększa szerokość czaszki.
ZĘBY:
Są duże i białe. Siekacze, żuchwy są w ścisłym kontakcie z wewnętrzną powierzchnią siekaczy szczeki. Dopuszczalny jest jednak zgryz cęgowy.
SZYJA:
Umiarkowanej długości, muskularna i lekko wysklepiona.
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Łopatki powinny być ukośne. Prosta poprowadzona przez środek (grzebień) łopatki powinna tworzyć kąt prosty z kością ramienną. Łopatki powinny być w kłębie oddzielone od siebie tylko kręgami, ale począwszy od kłębu powinny być wystarczająco odchylone na zewnątrz aby pozwolić na odpowiednie wysklepienie żeber. Kończyny przednie są proste i pionowe. Mają mocny kościec, pokryte są kosmatym włosem. Śródręcza giętkie ale nie słabe.
TUŁÓW:
Jego długość powinna wynikać z długości klatki piersiowej a nie lędźwi. Grzbiet prosty, żebra dobrze wysklepione ale nie beczkowate. Lędźwie powinny być mocne, klatka piersiowa głęboka (sięgać minimum do łokcia) i pojemna.
KOŃCZYNA TYLNA:
Dobrze umięśniona, mocne podudzie, kolana dobrze kątowane, stawy skokowe nisko. Śródstopie powinno tworzyć z podłożem kąt prosty – w normalnej pozycji stojącej powinno znajdować się tuż za linią pionową opuszczoną z guza kulszowego.
ŁAPY:
Kształtu owalnego, o mocnych opuszkach. Palce są wysklepione i zwarte, dobrze owłosione także w przestrzeniach między opuszkami.
CHODY:
Ruch powinien być sprężysty, regularny, o dużym zasięgu. Pies kryje przestrzeń z minimalnym wysiłkiem.
OGON:
Nisko osadzony, ani rachityczny, ani skręcony, wystarczająco długi, aby ostatni krąg sięgał co najmniej guza piętowego. Noszony jest nisko, na końcu zakręcony ku górze – kiedy pies stoi lub idzie, wyciągnięty w szybszych chodach. Nigdy nie jest noszony na grzbiecie. Jest pokryty obfitym włosem.
SZATA:
Włos jest dwojakiego rodzaju. Podszerstek miękki i zwarty podobny do futra. Włos okrywowy jest płaski, twardy, mocny i kosmaty. Nie jest ani wełnisty ani kręcony chociaż dopuszczalna jest lekka falistość. Włos powinien mieć wystarczającą długość i grubość aby zapewnić dobrą ochronę i uwydatnić kształty psa, nie szkodząc jego naturalnej linii. Włos nie powinien być poddawany żadnej toalecie. Grzbiet nosa powinien być pokryty rzadkim włosem, nieco dłuższym niż boki, tak aby dokładnie pokrywał wargi.
Począwszy od policzków, warg górnych i dolnej okolicy bródki długość włosa powiększa się w stronę przedpiersia – tworząc typową brodę.
MAŚĆ:
Łupkowo-szara, płowa wpadająca w czerwoną, czarna, błękitna, wszystkie odcienie szarej, brązowa i piaskowa z białymi plamami lub bez nich. Jeśli występują białe znaczenia powinny się one pojawiać na grzbiecie nosa, na głowie w postaci strzałki, na końcu ogona, na przedpiersiu, na kończynach przednich i tylnych. W przypadku „białej obroży” kosmyki nie powinny sięgać poza łopatki, w przypadku kończyn – powyżej stawów skokowych.
Lekkie plamy podpalania są dopuszczalne na brwiach, policzkach, wewnątrz małżowiny usznej, pod nasadą ogona i na kończynach w miejscach połączenia zasadniczej barwy z bielą.
WIELKOŚĆ I WAGA:
Idealna: psy 53,5 do 56 cm (21-22 cale) , 23-27 kg
suki 51,0 do 53,5 cm (20-21 cali) , 20-23 kg
Proporcja i jakość wyglądu powinny być brane pod uwagę przed wzrostem, ale należy obniżać ocenę psom zbyt dalekim od idealnego wzrostu.
WADY:
Wszelkie odchylenia w stosunku do powyższego wzorca powinny być uważane za wady i oceniane zależnie od stopnia wyrażenia.
Psy – muszą mieć oba jądra normalnie wykształcone, całkowicie opuszczone do moszny
Urszula Grzegorzewska
"Marinus Bearded Collie"

Mini galeria