Atlas psów - lista ras: Owczarek szetlandzki (Sheltie)

 

Owczarek szetlandzki (Sheltie)


Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: 34,5-39,5 cm
Pies waga: śr. 8-9,5 kg
Suka wzrost: 33-38 cm
Suka waga: śr. 7-8,5 kg


Informacje o rasie
Opis rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Wzorzec rasy:
OWCZAREK SZETLANDZKI
Wzorzec FCI nr: 88
Wrażenie ogólne:
Mały, wesoły, łagodny pies o harmonijnej budowie, długim obfitym włosie i słodkim wyrazie. Inteligentny, nieufny wobec obcych, ale bez cech tchórzostwa czy nerwowości.
Głowa i czaszka:
Głowa oglądana z boku i z góry ma kształt długiego, tępo zakończonego klina, zwężającego się w kierunku nosa. Szerokość mózgoczaszki proporcjonalna do jej długości i do długości kufy, cała głowa harmonizuje z wielkością psa. Między uszami płaska, guz potyliczny niewidoczny. Mózgoczaszka i kufa jednakowej długości, oddzielone na wysokości wewnętrznego kącika oka niedużym, ale wyraźnym stopem. Linie profilu równoległe. Nos, wargi i powieki czarne. Właściwy wyraz nadaje doskonałe wyważenie czaszki i kufy, kształt, barwa i osadzenie oka oraz osadzenie i sposób noszenia uszu.
Uzębienie:
Zgryz nożycowy, komplet pełnego uzębienia wysoce pożądany.
Oczy:
Średniej wielkości, kształtu migdała. Ciemnobrązowe. Tylko u psów marmurkowych mogą być niebieskie – jedno lub oba.
Uszy:
Małe, u podstawy dość szerokie, osadzone blisko siebie. W spoczynku noszone swobodnie do tyłu, ale przy zainteresowaniu – skierowane do przodu i załamane w około 1/3 ich wysokości.
Szyja:
Mocna, łukowato wygięta, długa, pozwalająca na dumne noszenie głowy.
Kończyny przednie:
Łopatki skośnie ustawione, front dobrze kątowany, łopatka i ramię o prawie jednakowej długości. Łokcie w połowie wysokości psa. Kończyny oglądane z przodu są proste i mocne.
Tułów:
Długość nieco większa niż wysokość psa w kłębie. Klatka piersiowa sięga łokcia. Żebra dobrze wysklepione, ale w dolnej części spłaszczone na tyle, aby akcja kończyn przednich mogła być swobodna.
Kończyny tylne:
Uda szerokie i muskularne, dobrze kątowane, staw skokowy wyraźny, śródstopie krótkie, kościec mocny. Oglądane z tyłu – ustawione równolegle.
Łapy:
Owalne, zwarte i wysklepione.
Ogon:
Nisko osadzony, ostatni krąg powinien sięgać do stawu skokowego. Obficie owłosiony, na końcu lekko zawinięty, ale nie może być nigdy zakręcony. W ruchu może być trochę wzniesiony, ale nie powyżej linii grzbietu.
Ruch:
Elastyczny, lekki i pełen wdzięku, swobodny i dynamiczny. Ruch toczący, plączący, związany, krok wysoki i usztywniony – wysoce niewskazane.
Szata: włos okrywowy długi, prosty i szorstki, podszerstek miękki, krótki i gęsty. Obfita grzywa, kryza, pióra i portki. Poniżej stawu skokowego włos krótki i przylegający, podobnie jak na głowie.
Umaszczenie:
Śniade: czyste, lub z czarnym nalotem, w każdym odcieniu od jasnozłocistego (słomkowego) do ciemnomahoniowego, ten sam odcień na całym tułowiu. Niepożądane umaszczenie wilczaste, lub szare.
Tricolor: podstawowa maść czarna, podpalanie pożądane jak najbardziej intensywne.
Blue-merle (marmurkowe): czysty, srebrzysty błękit z czarnymi plamkami, pożądane intensywne podpalanie ale jego brak nie stanowi wady (biblue) . Duże czarne łaty, ciemnoszary lub rudy nalot – wysoce niepożądane.
Bicolor: czarny z białym lub czarny z podpalaniem.
We wszystkich kolorach: białe znaczenia mogą występować w formie strzałki, kołnierza, żabotu, na nogach i końcu ogona. Znaczenia te są bardzo pożądane, ale ich brak nie stanowi wady, zmniejsza jedynie estetykę wyglądu. Białe plamy na tułowiu wysoce niepożądane.
Wzrost: idealny wzrost dla psa – 37 cm, dla suki – 35,5 cm, każde odchylenie większe niż 2,5 cm wysoce niewskazane.

Mini galeria