foto: Zoran Photographer/shutterstock.com

Ze względu na specyficzny tryb życia, zanieczyszczenia i zmiany środowiskowe, u psów – tak jak i u ludzi – coraz częściej diagnozowane są choroby nowotworowe. Na warsztatach doradztwa zawodowego profesja weterynaryjna i choroba psów były niektórymi tematami. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę, by jak najwcześniej zdiagnozować niebezpieczne dolegliwości.

Nowotwory u psów to nic nowego – nasi czworonożni przyjaciele chorują na nie od dawna, ale z biegiem lat zauważalny stał się wzrost liczby zachorowań. Do najczęstszych zaliczyć można nowotwory macicy, jąder, sutków, kości, skóry, wątroby i śledziony. Nie bez znaczenia jest również rasa pupila – boksery często chorują na nowotwory skóry, owczarki niemieckie podatne są na nowotwory śledziony, owczarki belgijskie na nowotwory żołądka, a bouviery flandryjskie na nowotwory prostaty. Z kolei psy ras olbrzymich wykazują tendencje do chorowania na nowotwory kości.

Pierwszy krok – diagnoza

Choć zdiagnozowanie nowotworu zawsze jest dla właściciela szokiem, warto pamiętać, że nie każdy nowotwór musi być złośliwy, nie każdy nowotwór złośliwy musi być rakiem, ale niestety każdy rak jest nowotworem złośliwym. Żeby wskazać charakter zmian toczących się w organizmie, przeprowadzany jest szereg badań – począwszy od zwykłego badania USG, poprzez badania laboratoryjne, radiologiczne, na histopatologicznych kończąc.

W 1976 roku w Stanach Zjednoczonych zawiązało się weterynaryjne stowarzyszenie onkologiczne, którego głównym celem były badania i wzrost świadomości w kwestii nowotworów u psów i zwierząt. The Veterinary Cancer Society opracowało listę 10 najważniejszych objawów, które mogą wspomóc właścicieli w rozpoznaniu postępującej u czworonoga choroby nowotworowej. Wśród nich znalazły się:

  1. Nieprawidłowe guzy, guzki, obrzęki, które rosną lub nie.
  2. Rany, które się nie goją.
  3. Utrata wagi.
  4. Utrata apetytu.
  5. Krwawienie lub upławy z naturalnych otworów ciała (uszy, nos, jama ustna, pochwa, napletek, odbyt).
  6. Brzydki zapach zwierzęcia.
  7. Trudności z jedzeniem lub połykaniem.
  8. Niechęć do biegania lub spadek wytrzymałości (często zauważany objaw u psów czynnie uprawiających sporty z właścicielami).
  9. Uporczywa kulawizna lub sztywność kończyn.
  10. Problemy z oddychaniem, oddawaniem moczu lub kału.

Jeśli zauważymy któreś z nich u swojego pupila, najlepiej zgłosić się do weterynarza i przeprowadzić niezbędne badania, które pomogą rozwiać wątpliwości lub potwierdzić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy zaobserwujemy zmiany na ciele czy skórze pupila. Nowotwory zewnętrzne najczęściej przejawiają się w postaci narośli lub zmian skórnych, zazwyczaj o nieregularnym kształcie, ciemnym kolorze i owrzodzonej powierzchni. Zaniepokoić powinny także obrzęki czy podniesiona temperatura gruczołów mlecznych u suk. W przypadku nowotworów wewnętrznych, jednymi z najczęściej zauważalnych symptomów są te związane z zachowaniem psiaka – staje się on apatyczny, chudnie mimo normalnego apetytu, a jego brzuch nierzadko się powiększa.

Akcja – reakcja

Rozpoznany u psa nowotwór wcale nie musi oznaczać wyroku. Podobnie jak u ludzi u psów również istnieje co najmniej kilka metod leczenia onkologicznego, które w dużej mierze zależne jest od wieku zwierzęcia, charakteru choroby, jej rozległości i ewentualnych przerzutów, a także od momentu rozpoznania i trafnego postawienia diagnozy. Im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większe szanse na wyleczenie.
Jeśli mamy do czynienia ze zmianami skórnymi lub niewielkimi guzami find more information here w pojedynczych lokalizacjach bez przerzutów, skutecznym remedium może okazać się chirurgiczne usunięcie zmian. Wycięte tkanki zostaną poddane badaniom histopatologicznym, które jednoznacznie wskażą, czy zmiana jest łagodna czy złośliwa. W przypadku bardziej zaawansowanych nowotworów, konieczne może okazać się bardziej skomplikowane leczenie, włącznie z wdrożeniem chemioterapii. W przypadku nowotworów kości, jedną z opcji może być również amputacja zaatakowanej kończyny, choć w tym przypadku należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw – może się okazać, że wielotygodniowe, bolesne i nieprzyjemne leczenie nie odniesie skutku. Co prawda możemy wtedy przedłużyć życie pupila, ale jednocześnie będzie to życie pełne cierpienia. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium i zdecydujemy się na leczenie, warto pamiętać również o tym, by chory psiak przebywał w odpowiednich, czyli dających spokój i bezpieczeństwo warunkach, a także odżywiał się w odpowiedni sposób. O wszystkich szczegółach diety psa chorego na nowotwór warto porozmawiać z weterynarzem.

Uniknąć najgorszego

Większość naukowców jest zdania, że nie ma sposobów dających sto procent gwarancji uniknięcia choroby nowotworowej, jednak są działania, które mogą zwiększyć wykrywanie powstających chorób i zwiększyć skuteczność leczenie. Należą do nich przede wszystkim badania profilaktyczne, które należy przeprowadzać co najmniej raz w roku, np. podczas obowiązkowych szczepień. Właściciele suczek, którzy nie planują ich rozmnażania, powinni również rozważyć ich sterylizację, która zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i nowotwory macicy, a także na choroby związane z gruczołami mlekowymi.