foto: visivastudio/shutterstock.com

Możliwości diagnostyczne w medycynie są coraz bardziej rozległe i kompleksowe. Dobre zmiany dotyczą też badań dla psów. Wiele testów genetycznych jest wprost zdumiewających, szczególnie w zakresie możliwości ich zastosowań. Jak się okazuje, DNA psów mówi wiele nie tylko o samych czworonogach, ale także pozwala rozwikłać zagadki i przeprowadzić dochodzenia.

1Kwestie zdrowotne

Badania genetyczne są nieocenione w przypadku sprawdzania podatności na pewne określone choroby, charakterystyczne dla rasy. Dzięki nim można także poznać jego wrażliwość na określone leki.

2Ustalanie pochodzenia zwierząt

W przypadku rzadkich oraz drogich ras psów, niejednokrotnie przyszli właściciele decydują się na zbadanie ich pochodzenia. Ustalenie faktycznego pochodzenia danego psa jest także czasem wymaganiem dla hodowców, którzy szukają najlepszego partnera dla swojego psa w celu stworzenia idealnego i niepowtarzalnego miotu. Innymi słowy, możemy sprawdzić, czy pies, którego widzimy, jest dokładnie tym psem, którego mieliśmy zakupić, czy może innym, podstawionym osobnikiem.

3Badanie przodków

Wykonując badania, można poznać czy w przeszłości psa nie kryją się np. inne rasy. Jest to bardzo istotne w przypadku hodowli oraz nabywania rzadkich gatunków psów. Czasem nawet kilka-kilkanaście procent domieszki innej rasy nie powoduje drastycznych zmian w wyglądzie, odbiegających od standardu rasy, jednak sprawia, że absolutnie nie można mówić o czystości rasy,

4Ustalenie ojca i matki

Choć technika ta znana jest głównie z amerykańskich filmów, to jest ona bardzo powszechna u psów. Korzystają z niej zarówno hodowcy, jak też nabywcy szczeniąt, z uwagi na, niestety, coraz mniejszą uczciwość oraz nastawienie zarobkowe. Takie badanie pozwoli wskazać, jakie psy są rodzicami danego szczeniaka i umożliwi dzięki temu odkrycie np. podwójnego krycia, czy też skorzystania z nielegalnego reproduktora.

5Pochodzenie konkretnych śladów

Nowoczesne technologie pozwalają na podstawie śliny, krwi, sierści, naskórka, moczu, a nawet przedmiotów, z którymi stykały się zwierzęta ustalić, czy materiał z mikrośladu pokrywa się z tym z materiału porównawczego. Daje to nieograniczone możliwości w zakresie odnajdywania czworonogów oraz ustalania czy były one w danym miejscu, czy też nie.

6Sprawy sądowe i kryminalne

Zwierzęta coraz częściej stanowią przedmiot lub dowód w postępowaniach sądowych i zagadkach kryminalnych. Na podstawie badań DNA można potwierdzać lub wykluczać udział określonych psów w danych sprawach.

7Sytuacje drogowe

Badając DNA śladów, jakie pozostały na samochodzie, pod który wpadł czworonóg, powodując ogromny karambol, możemy dojść do tego jaki to był pies i do kogo należał. Stanowi to ogromny dowód w sprawie, który może pociągnąć do odpowiedzialności prawdziwego właściciela lub znieść zarzuty wobec niewinnego, który niefortunnie został skojarzony z sytuacją.

8Kłusownictwo

Analizując mikroślady, można także znaleźć sprawców odpowiedzialnych za nielegalny odstrzał zwierząt bądź kłusownictwo.

9Zwierzę odnalezione

Badanie DNA może przyczynić się do odnalezienia zaginionego bądź skradzionego psa. Można je wykorzystać zarówno analizując mikroślady na kolejnych etapach poszukiwań, jak też mogą być wykonane na konkretnym psie jako dowód w toczącej się sprawie o ewidentną kradzież ze wskazaniem sprawcy i uprowadzonego czworonoga.

10Nielegalna sprzedaż i przetrzymywanie psów

Zaawansowane technologie pozwalają na zbadanie naskórka wskazanych osób pod kątem DNA danego psa, by dowiedzieć się czy miały one z nim kontakt, co może być pomocne zarówno w sprawach dotyczących uprowadzenia lub nielegalnego przetrzymywania, jak też prowadzenia nieprawego handlu czworonogami, zwłaszcza kiedy oskarżeni nie przyznają się do tego czynu.

11Wtargnięcie na posesję, czyli pies „świadkiem”

DNA psa, które zostało na ubraniach lub naskórku włamywacza, może także posłużyć do wskazania go jako winnego wtargnięcia na czyjąś posesję.

12Który pies pogryzł?

Na podstawie badania materiału pobranego z ubrania bądź ciała osoby poszkodowanej, możliwe jest łatwiejsze odnalezienie psa, który dokonał pogryzienia, a tym samym ustalenie jego właściciela.

13Wpadka w hodowli

Jeśli zdarzyłoby się niekontrolowane dodatkowe krycie w hodowli, na podstawie badań DNA można ustalić, które ze szczeniąt są po odpowiednim rodzicu, a które po przypadkowym.

14Ustalenie sprawcy znęcania się nad zwierzętami

W przypadku odnalezienia skrajnie zaniedbanych psów, można zbadać ich DNA, ustalić pochodzenie i tym samym łatwiej odnaleźć np. ich hodowcę oraz właściciela.

15Porzucone zwierzę

Odnalezienie osób związanych z danym psem porzuconym w lesie czy przywiązanym do drzewa również byłoby łatwiejsze na podstawie odpowiednich badań pochodzenia czworonoga.

16Martwy pies

Badanie DNA może pomóc także ustalić pochodzenie np. ukrytych martwych szczeniąt.

17Wiele sytuacji

Badania genetyczne mogą pomóc rozwikłać wiele zagadek oraz powiązać ze sobą różne fakty. Jedne testy wykonamy samodzielnie, szybko i od razu poznamy odpowiedź na temat własnego, bądź bliskiego nam psa. Jednak pamiętać trzeba, że w niektórych sytuacjach, zwłaszcza w poszukiwaniach i dochodzeniach samo badanie nie jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Często potrzebny jest materiał porównawczy, czyli odpowiednie poszlaki i dowody. Czasem sprawa może ocierać się o nakaz sądowy bądź badanie będzie przeprowadzone dopiero po rozprawie. Najważniejsza jest jednak świadomość, że taka mnogość badań może być wykonana, a dzięki temu można walczyć o sprawiedliwość dla naszych pupili oraz skorzystać z ich materiału DNA, badając różne zdarzenia w toku śledztwa, w którym pies, z w zasadzie jego ślad genetyczny, stanie się nieocenioną pomocą.

Poprzedni artykułCzego możemy się nauczyć od mistrzów psiej fotografii
Następny artykułAby uchronić bezdomne psy przed zamarznięciem… udostępniono im galerię handlową!
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.