foto: NADA GIRL/shutterstock.com

Niezależnie od tego, czy w naszym domu mieszka krótkowłosy czy długowłosy czworonóg, zwykle pojawia się problem pozostającej wszędzie sierści. Oczywiście w przypadku psów o długiej okrywie skala zjawiska jest dużo większa, ale z kolei sztywne i krótkie włosy czworonogów mniej owłosionych są nieco trudniejsze do usunięcia. Czy możliwe jest życie z pupilem, ale bez jego włosów w każdym zakamarku mieszkania? Oczywiście! Zobaczcie najprostsze sposoby na pozbycie się sierściowego problemu.

Porządkowi pomocnicy

Odpowiednio dobrany sprzęt do sprzątania to połowa sukcesu w walce z sierścią w domu. Dzięki kilku akcesoriom sprzątanie będzie znacznie szybsze i bardziej komfortowe.

1Mop antystatyczny

To specjalny mop skonstruowany tak, by przyciągać do siebie sierść, brud i kurz z dużo większą skutecznością, niż zwykłe mopy. Dodatkowo nie rozmazuje brudu i szybko chłonie wilgoć, co przydaje się w każdym domu, w którym mieszka również czworonóg. Plusem jest również to, że podczas sprzątania sierść nie wzbija się w powietrze, co skutecznie zapobiega jej osiadaniu na meblach i dekoracjach.

2Turboszczotki

Turboszczotki to odkurzaczowe końcówki do zadań specjalnych – dzięki odpowiedniej konstrukcji zbierają sierść znacznie skuteczniej niż zwykłe szczotki do odkurzaczy. Za ich skuteczność odpowiada specjalny wałek zamontowany w centrum konstrukcji, co umożliwia ekspresowe i wyjątkowo skuteczne pozbycie się problemu włosów na dywanach czy chodnikach.

3Rolki z taśmą samoprzylepną

Wykorzystywane zwykle do “odkłaczania” ubrań, świetnie sprawdzą się także w przypadku tapicerki. Są bardzo szybkie i skuteczne, jednak w przypadku większych powierzchni ich użycie może okazać się dość czasochłonne. Niezastąpione w przypadku sytuacji wymagających błyskawicznego doprowadzenia mieszkania do porządku 😉

4Gumowe rękawice

Działają podobnie jak rolki, ale są dużo bardziej wydajne i można ich używać wielokrotnie. Wystarczy zwilżyć powierzchnię rękawicy i przejechać nią po wybranej powierzchni. Sierść nie tylko szybko przylegnie do gumy, ale będzie również bardzo łatwa do usunięcia – wystarczy opłukać rękawicę pod bieżącą wodą i gotowe!

5Gąbki

Zupełnie zwyczajne, takie jakich używamy do mycia naczyń w kuchni. Można je stosować zarówno na sucho, jak i na mokro, dzięki czemu są bardzo uniwersalne. Wystarczy przejechać nimi wzdłuż kanapy czy fotela, obrać z zebranego włosa, a następnie powtórzyć czynność, ale w kierunku prostopadłym do poprzedniego. Skuteczność tej metody pokazuje, że najprostsze rozwiązania często są również najlepsze.

6Szmatki

Tym razem w wariancie wilgotnym – szmatkę przeznaczoną do sprzątania moczymy w wodzie, a następnie dość mocno wykręcamy, żeby nie była mokra, a jedynie wilgotna. Teraz wystarczy wytrzeć nią meble posuwając się od góry ku dołowi. Co jakiś czas można obrać zgromadzoną na szmatce sierść, a jeśli zachodzi taka potrzeba – ponownie ją zmoczyć.

Pupil też może pomóc

Zmniejszenie problemu sierści w mieszkaniu to nie tylko kwestia sprzątania – to także sprawa odpowiedniej pielęgnacji naszego czworonoga. Podstawą jest regularne czesanie i odpowiednia troska o sierść.

7Szczotkowanie

Regularne czesanie czworonoga połączone z wykorzystaniem odpowiednich szczotek i grzebieni to prosta droga do tego, by widocznie zmniejszyć ilość włosa pozostawianego w mieszkaniu. Wyczesując martwą sierść zapobiegamy jej wypadaniu, a tym samym nie dopuszczamy do jej zalegania na podłodze czy meblach. O tym jak szczotkować psiaki o różnej okrywie włosowej i jakich akcesoriów do tego używać, piszemy tutaj.

8Suplementacja i zdrowa dieta

Walcząc z psią sierścią w mieszkaniu, dobrze też przyjrzeć się misce pupila. Dobrze dobrana karma, a także odpowiednia suplementacja środków sprzyjających zachowaniu zdrowego i silnego włosa sprawiają, że jest on mocniejszy, mniej wypada i staje się łatwiejszy do zbierania choćby dzięki temu, że jest gładki. Oleje, witaminy i suplementy sprawią, że zwierzak będzie wyglądał pięknie, a dla nas sprzątanie stanie się dużo prostsze.