foto: Vasyl Syniuk/shutterstock.com

Na wystawach łatwo ich zauważyć – zwykle krążą w grupkach, nienagannie ubrani, z eleganckimi fryzurami i pod krawatem. Z wypiekami na twarzach i sporą dozą nerwowości czekają na swoje wyjątkowe pięć minut na wystawowym ringu. Pięć minut, które decyduje o dalszej rywalizacji i przyznaniu tytułu Zwycięzcy. Poznajcie świat Młodych Prezenterów.

Na wystawowych ringach psy prezentowane są zwykle przez dorosłych, ale jest jeden ring, na którym królują dzieci i młodzież – to ring, na którym rozgrywana jest konkurencja o wdzięcznej nazwie “Młody Prezenter”. Dla kogo jest przeznaczona? Dla wszystkich chętnych dzieciaków, które ukończyły co najmniej 9, ale nie więcej niż 18 lat. Podzieleni na dwie grupy wiekowe – 9-13 i 14-18 lat – rywalizują o to kto lepiej i dokładniej wykona polecenia sędziego, pokazując prowadzonego przez siebie psa z jak najlepszej strony. W zawodach udział biorą najczęściej dzieci hodowców lub miłośników kynologii, które wystawową pasję wynoszą z domu, ale zdarzają się też takie maluchy, które w swoich domach inicjują miłość do psich zmagań. Regulamin konkursu Młody Prezenter nie wymaga bowiem od uczestników posiadania psa wystawowego – częstym zwyczajem jest “wypożyczanie” na cza prezentacji psa od znajomego hodowcy/wystawcy lub po prostu znalezionego psa wśród tych zapisanych na daną wystawę. Prezentacja obcych czworonogów bywa ogromną zaletą – nierzadko jednym z poleceń sędziego jest zamiana psów wśród dwójki konkurentów, co pokazuje jak radzą sobie z nieznanymi zwierzakami i jakie mają do nich podejście. Najlepiej sprawdzają się psy nieco starsze, obyte z ringiem i przyzwyczajone do pokazywania się – dobrze współpracujący pies to połowa sukcesu młodego człowieka.

Magiczne figury

Cały konkurs polega na zaprezentowaniu psa w określony sposób i wykonaniu odpowiednich poleceń sędziego. Może on nakazać poprowadzenie czworonoga po prostej, na kształt okręgu, trójkąta, litery, T, L, ósemki lub kombinacji wybranych figur. W przypadku każdej z nich najistotniejsze jest takie pokazywanie psa, by nie był on zasłaniany przez handlera – w praktyce oznacza to umiejętne przechodzenie z jednej lub drugiej strony czworonoga w zależności od miejsca, w którym znajduje się sędzia. Sędzia może zmieniać swoje położenie w trakcie trwania pokazu, dlatego tak istotne jest reagowanie na zmieniające się warunki. Oprócz tego w trakcie konkursu ocenia się:

  • ogólne wrażenie pary: prezenter i pies,
  • prawidłowość i sprawność pokazu z psem własnym i obcym,
  • przestrzeganie kolejności zadań, dokładność wykonania poleceń sędziego,
  • panowanie nad psem,
  • umiejętność pokazania psa zależnie od rasy,
  • kulturalny, troskliwy kontakt z psem,
  • kondycja i przygotowanie psa do pokazu,
  • sprawność organizacyjna (punktualność, spostrzegawczość, właściwe ustawianie się).

Każdy uczestnik może dostać od 0 do 5 punktów. 0 do 5 punktów. 4 najlepsze osoby przechodzą do finału i – w zależności od przyznanej lokaty – mogą otrzymać dodatkowe punkty:

  • lokata I 10 punktów
  • lokata II 8 punktów
  • lokata III 6 punktów
  • lokata IV 4 punkty

Zwycięzca młodszej i starszej grupy wiekowej konkurują ze sobą o miano “Zwycięzcy Dnia” – za jego zdobycie doliczanych jest kolejnych 5 punktów. Wszystko nanoszone jest na specjalną kartę oceny, która staje się podstawą do zliczania punktów za cały wystawowy sezon. Finał rywalizacji wśród 11 najlepszych osób rozgrywany jest podczas Międzynarodowej Wystawy Psów w Poznaniu. Tam wybierany jest “Prezenter Roku” i “Prezenter – Zwycięzca Polski (rok…)” oraz osoba reprezentująca nasz kraj na na wystawie w Birmingham – CRUFTS oraz Światowej i Europejskiej Wystawie Psów Rasowych.

Zaczynamy!

Jak zgłosić się do konkursu Młodego Prezentera? Przede wszystkim trzeba przesłać formularz, dostępny zwykle na stronie danej wystawy. Zawiera on następujące dane: imię i nazwisko prezentera, jego datę urodzenia, adres zamieszkania, rasę, nazwę, przydomek oraz numer rodowodu psa,
z którym młody prezenter będzie występował. Integralną częścią zgłoszenia musi być pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na udział dziecka w konkursie (jeśli jest niepełnoletnie), zawierająca dane personalne, informację o przynależności do Oddziału Związku rodzica lub opiekuna prawnego oraz jego oświadczenie o dokonaniu wpłaty bieżącej składki członkowskiej. Pełnoletni uczestnik konkursu nie potrzebuje zgody rodzica, w zgłoszeniu musi podać Oddział Związku do którego należy. Uczestnicy konkursu, którzy ukończyli 16 lat, muszą złożyć oświadczenie o opłaconej składce członkowskiej Związku Kynologicznego. Nazwiska wszystkich uczestników konkursu oraz dane psów, z jakimi będą oni występować, umieszczone będą w katalogu wystawowym. Szczegółowy regulamin oraz wszystkie przepisy związane z konkursem Młodego Prezentera dostępne są na stronie Zwiąku Kynologicznego.