Dorastanie dziecka z psem może korzystnie wpływać na rozwój fizyczny i psychiczny, jak również korzystnie wpłynąć na całą rodzinę.

Towarzysz na dobre i złe

Dzieci, które wychowują się z psem, korzystają chętnie z jego towarzystwa. Szukają u niego wsparcia, zarówno podczas swoich lepszych, jak też gorszych dni. Pies jest wspaniałym kompanem i może być doskonałym źródłem pociechy dla dzieci. Bardzo często zmienia ich nastawienie gdy są smutne, złe lub się boją. Pieszczoty oraz przytulanie psa łagodzą stres i pomagają się zrelaksować, nie tylko dzieciom.

Sama radość

Jedną z największych zalet psów we wczesnym dzieciństwie jest po prostu uszczęśliwianie dzieci. Interakcja ze zwierzętami podnosi poziom serotoniny i dopaminy, dzięki temu rozweselająca zabawa dzieci i psów niesie za sobą kolejne korzyści. Dzieci uczą się komunikacji z innym gatunkiem i poznają psią mowę ciała. Rodziny posiadające psy częściej spędzają wolny czas razem.

Motywator

Często pies, towarzysząc nam w codziennych czynnościach, może stać się pomocnikiem w edukacji naszego dziecka. Przy nieśmiałości, można zachęcać np. do czytania psu na głos. Można rozwijać dziecięcą wyobraźnię, bawiąc się w układanie kreatywnych historii na temat wyimaginowanych przygód naszego psiaka, kiedy byliśmy w pracy i szkole. Można za pomocą prostych psich sztuczek włączyć dziecko w różne obowiązki domowe – np. wieszanie skarpetek, które podaje mu pies.

Bardziej aktywny tryb życia

Opieka nad psem zachęca do bardziej aktywnego trybu życia. Dzięki posiadaniu psa, dzieci spędzają więcej czasu na dworze, spacerując lub bawiąc się z pupilem. Włączenie dziecka we wspólne spędzanie czasu z psem może odbywać się już od najmłodszych lat – najpierw w postaci rodzinnych spacerów, potem dziecko może przejąć część obowiązków związanych z samodzielnym wyprowadzaniem pupila. Taka regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przekłada się potem na dziecięce zdrowie. Dzieci wychowywane z psami są mniej narażone na nadwagę i otyłość, a co za tym idzie są mniej obarczone licznymi dodatkowymi chorobami.

Odpowiedzialność

Posiadanie zwierzaka jest doskonałym sposobem, aby nauczyć dzieci odpowiedzialności, niezależnie w jakim są wieku. Dzieci poznają potrzeby psa w zakresie jedzenia, odpoczynku, schronienia, ćwiczeń, miłości. Rozwija się u nich empatia i współczucie, przy jednoczesnym poprawianiu własnej samooceny poprzez udzielanie się w domowych obowiązkach. Dzieci uczą się jak pielęgnować psy i się nimi zajmować, poznają ich wrażliwość i uczą się bycia delikatnym. Dzieci, które posiadają psy często mają wyższe poczucie własnej wartości oraz cechują się lepszymi kompetencjami społecznymi.

Dla zdrowia

Najnowsze badania wykazały, że dzieci wychowywane w bliskim kontakcie ze zwierzęciem chorują rzadziej w pierwszym roku życia, co oznacza mniejszą liczbę wizyt w gabinecie lekarskim. Ekspozycja na sierść zwierząt domowych i mikroorganizmów, jakie zwierzęta przenoszą do domu z zewnątrz, poprawia rozwijający się układ odpornościowy dzieci. Badanie wykazało również, że dzieci, które dorastają z psami mają zmniejszone ryzyko wystąpienia alergii.

Poprzedni artykułReakcja psa na widok swojej Pani której długo nie widział wzruszy cię do łez!
Następny artykułMądre chwalenie, czyli co słyszy pies
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.