Krzewy i kwiaty to elementy często pojawiające się w naszym otoczeniu. Lubimy, gdy na naszych parapetach jest zielono, a za oknem możemy podziwiać kolorowe kobierce. Jednak mając w domu psa warto pamiętać o tym, że niektóre gatunki roślin mogą być dla niego bardzo szkodliwe – w zależności od wieku czy kondycji zwierzęcia, zatrucia kwiatami mogą prowadzić nawet do śmierci czworonoga.

Jak może dojść do zatrucia? Opcji jest naprawdę wiele. Czasem wystarczy jedynie odrobina soku czy zjedzony liść, innym razem przyczyną kłopotów mogą okazać się nadgryzione cebulki czy kłącza. Niezależnie od sposobu wniknięcia trucizny do organizmu naszego pupila, warto wiedzieć, co w jego zachowaniu powinno nas niepokoić. Najczęstsze objawy zatrucia to:

  • ból brzucha (można go rozpoznać po pojękiwaniach czy skomleniu psa oraz nadwrażliwości brzucha na dotyk. Nierzadko jest on napięty lub twardy);
  • śpiączka;
  • konwulsje i drgawki;
  • przyspieszony oddech;
  • nieregularne bicie serca;
  • trudności w oddychaniu;
  • wymioty i/lub biegunka;
  • krwotoki;
  • opuchnięte kończyny.

Często objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy trucizna wraz z krwią zostanie rozprowadzona po ciele – niestety wtedy jest już zwykle za późno na podanie leków wiążących trucizny i pozostaje tylko zastosowanie specyfików odtruwających organizm. Dlatego też jeśli zauważymy niepokojące symptomy lub podejrzewamy, że pies mógł zjeść coś toksycznego, warto niezwłocznie udać się do weterynarza – czas jest na wagę złota! Jeśli mamy lekarza stale opiekującego się naszym czworonogiem, dobrze zadzwonić do niego i uprzedzić, że za chwilę pojawimy się w gabinecie z podejrzeniem zatrucia – pozwoli to odpowiednio przygotować się do sytuacji.

Trujące piękno

Trujące rośliny? Na pewno nie u mnie! To niestety podejście bardzo często spotykane u właścicieli psów. Trudno im uwierzyć, że pięknie kwitnąca roślina może być szkodliwa. A to właśnie te najbardziej popularne z nich są przyczyną wielu zatruć. Szczególną uwagę warto zwrócić, jeśli macie w domu lub w ogrodzie poniższe rośliny.

1Cis

Ten niezwykle popularny krzew często spotykamy w naszych ogrodach. Trujący jest każdy jego fragment za wyjątkiem owocu, dlatego stanowi on bardzo duże zagrożenie dla zwierząt. Jego pożycie może skutkować biegunką, podrażnieniami śluzówki, zaburzeniami układu oddechowego oraz pracy serca.

2Konwalia majowa

Choć niepozorna i na pierwszy rzut oka niewinna, może być bardzo groźna dla psa. Niezwykle toksyczne są wszystkie fragmenty tej rośliny – ich spożycie powoduje podrażnienie żołądka, wymioty, zaburzenia rytmu serca, konwulsje, a nawet śmierć. Warto na nią uważać szczególnie dlatego, że jest bardzo chętnie trzymana w wazonach.

3Rośliny cebulowe – hiacynty, narcyzy, tulipany

Wiosną królują w kompozycjach w wazonach, zimą stają się elementem stroików i świątecznych ozdób. Ich cebule po zjedzeniu mogą powodować rozstrój żołądka, który bez nadzoru weterynarza może doprowadzić do odwodnienia. Najbardziej toksyczne są narcyzy.

4Difenbachia, kaladium, rafidofora złocista, monstera dziurawa, skrzydłokwiat, anturium i filodendron

Te popularne kwiaty doniczkowe zawierają trujące nierozpuszczalne szczawiany. Silnie drażniące właściwości ma szczególnie ich sok, którego najwięcej jest w liściach. Wywołują m.in. podrażnienie i obrzęk pyska i gardła, ślinotok, trudności w oddychaniu, podrażnienie żołądka, wymioty, brak apetytu a nawet śmierć.

5Poinsecja (gwiazda betlejemska)

Poinsecja bije rekordy popularności zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem. Cieszy oko, ale jest niezwykle niebezpieczna – zawiera wielce szkodliwe dla zwierząt żywice. Trujące są wszystkie części rośliny.

6Azalia i rododendron

To kolejne bardzo łatwo dostępne i bardzo niebezpieczne roślinay. Podobnie jak gwiazda betlejemska są trująca w całości i podobnie jak ona – niezwykle szkodliwe. Wywołują podrażnienie żołądka, ból brzucha, zaburzenia rytmu serca oraz konwulsje.

7Hortensja, aloes i amarylis

Rośliny z tej grupy zawierają niebezpieczne dla zwierząt substancje glikozydowe. Ich toksyczność jest niewielka, ale długotrwałe nagryzanie np. aloesu może trwale odbić się na zdrowiu czworonoga. Typowe objawy zatrucia to podrażnienie jelit, ból żołądka, wymioty, osłabienie.

8Sanseveria i skrzydłokwiat

Niepozorne i proste w uprawie, więc niezwykle popularne w naszych domach. Trujące są ich liście, a w przypadku skrzydłokwiatu także pędy, kwiaty oraz kłącza. Wywołują podrażnienie pyska i żołądka, wymioty, biegunkę, a nawet śmierć.

9Awokado

Jego popularność wzrosła wraz z popularnością zdrowego stylu życia, więc coraz częściej spotyka się go na okiennych parapetach. Dla nas bardzo zdrowe, dla zwierząt bardzo niebezpieczne – zjedzenie liści oraz owoców może doprowadzić do wystąpienia wymiotów i biegunki.

10Bluszcz pospolity

Jest przepiękną ozdobą ogrodzeń, fasad czy płotów. Dla naszych pupili jest również trucizną, której spożycie może wywołać podrażnienia pyska i żołądka, biegunkę, wymioty, trudności w oddychaniu. W dużych ilościach prowadzi do śpiączki, a nawet do śmierci. Uważać trzeba na liście i jagody.