foto: dezi/shutterstock.com

Niewielkie czworonogi niesłusznie kojarzą się z przebranymi w wymyślne ubrania i dziwnie wystrzyżonymi psami ozdobnymi, które trzeba nosić na rękach lub w torebce. Większość małych psów to doskonali towarzysze dla aktywnych osób, które wspaniale adaptują się zarówno do życia na wsi, jak i w mieście oraz chętnie podejmują różnorodne propozycje aktywności, jakie proponuje im przewodnik.

Nieduże rozmiary i ich zalety

Wielkość psa może mieć kluczowe znaczenie dla wielu osób. Pomimo tego, że nawet duży pies może z powodzeniem mieszkać w kawalerce, to rozmiar czworonoga może być istotny z innych powodów. O ile przytulenie się do ogromnego berneńskiego psa pasterskiego może być bardzo przyjemne, o tyle wiele osób pragmatycznie podejmuje rozważania na temat ewentualnego wnoszenia dużego chorego psa na czwarte piętro bez windy, czy też jego przewożenie w niewielkim samochodzie. Z małym psem czasem łatwiej przemieszczać się zatłoczoną komunikacją miejską, można go wziąć na kolana w przypadku tłumu w poczekalni weterynaryjnej, jak również przewozić na pokładzie samolotu niczym bagaż podręczny (jeśli wazy do 8 kg) oraz łatwiej wprowadzić go do kawiarni czy hotelu (chociaż niestety wynika to z niesłusznych uprzedzeń obsługi wobec dużych czworonogów). Mały pies to również mniejsze koszty – w zakresie pożywienia oraz ilości podawanych leków, kosztów sterylizacji czy też ceny usługi groomerskiej itp. Czasem mniejszy pies (ale nie miniaturowy!) to lepszy wybór dla rodziny z dzieckiem, dzięki czemu unikniemy ryzyka np. przewrócenia malucha przez dorastającego i wiecznie skaczącego labradora.

Mały pies to zabawka?

Niesłusznie małe czworonogi nazywane są psami ozdobnymi albo zabawkami. O ile niektóre z nich miały dokładnie takie zadanie w przeszłości, o tyle generalizowanie, że wszystkie małe psy służą wyłącznie do ogrzewania łóżek, jest krzywdzącym uogólnieniem. Bardzo duża grupa małych psów, przedstawicieli różnych ras oraz ich mieszańce, to czworonogi, które potrafią aktywnie współtowarzyszyć singlom, parom, rodzinom, a nawet seniorom.

Co można robić z małym psem?

Należy pamiętać, że to nie rozmiar determinuje bezpośrednio rodzaj aktywności, jaki moglibyśmy wykonywać z naszym psem. Oczywiście mały piesek nie będzie ciągnął sań w zaprzęgu, ale już jazda z nim na rowerze lub canicross oraz dog trekking jest możliwy. To, czy nasz pies będzie w stanie przebiec z nami 5, 10, a może 20 km, zależeć będzie przede wszystkim od naszego świadomego, bezpiecznego i właściwego treningu oraz kondycyjnego przygotowania naszego czworonoga. Małe psy doskonale sprawdzają się we flyballu, pełniąc rolę kluczowych członków drużyny, którzy sprawiają, że inne psy biegają na niższych przeszkodach (ich wysokość dostosowywana jest do najmniejszego psa w zespole). Niewielkie czworonogi to idealni towarzysze do freestyle oraz dog dancingu! Niezależnie od tego, czy nasz układ choreograficzny zawierać w sobie będzie elementy dog frisbee, czy też włączymy w to inne rekwizyty, to zdecydowanie dzięki pracy z małym psem możemy zaprezentować dużą dynamikę, ciekawe figury, bardzo łatwo będzie nam złapać psa w locie, czy też pokazać jego umiejętność wskakiwania na nasze plecy, czy też utrzymania się na ramieniu. Małe psy świetnie radzą sobie w agility, gdzie startują w swojej grupie wielkościowej, co oznacza, że nie konkurują z dużymi i szybszymi psami, a jedynie rywalizują między sobą. W dystansowych zawodach dog frisbee małe psy również stają na podium! Nie zawsze liczy się tutaj szybkość, tylko umiejętność doskonałego aportowania, wyskakiwania i współpracy oraz porozumienia z przewodnikiem, w czym małe psy potrafią być nawet lepsze od swoich dużych pobratymców. Niewielkie czworonogi to także idealne psy tropiące, nie tylko rekreacyjnie, ale również użytkowo! Potrafią wygrywać zawody z posłuszeństwa na luzie oraz sportowego OBI, a także zaskakują zwinnością, prezentując skomplikowane i zabawne sztuczki, ale co najważniejsze – bardzo dobrze odnajdują się w codziennym życiu, towarzysząc w spacerach, przejażdżkach rowerowych oraz idealnie wpasowując się w wolne miejsce na kanapie podczas wieczornego seansu.

Aktywny towarzysz niewielkich rozmiarów

Jack Russell terrier oraz Parson Russell terrier – chociaż są to dwie odrębne rasy, to psy cechuje podobny stopień dużej aktywności. Są to typowe terriery – zawzięte, uparte, o niespożytej energii, dobrze umięśnione i atletyczne, pomimo swojej różnorodnej budowy (Parson Russell terrier może mieć do 38 cm w kłębie, podczas gdy mały Jack Russell terrier może mieć zaledwie 25 cm). Psy bardzo chętne do pracy, aportują, przeciągają się, uwielbiają piłki oraz świetnie potrafią łapać frisbee, dużo i chętnie biegają, wolno się męczą. Ze względu na ich temperament nie należą do łatwych psów i mogą sprawiać problemy początkującym przewodnikom, jednak przy pomocy trenera mogą stanowić idealnych towarzyszy dla aktywnych rodzin.

Owczarek szetlandzki – mawiają na niego “miniaturowy collie”, bowiem rzeczywiście przypomina słynną Lassie, gwiazdę telewizji. Ten długowłosy pies pasterski ma od 35-39 cm. Jest bardzo towarzyski, energiczny, wesoły i chętny do zabaw. Bywa nieufny wobec obcych. Bardzo chętnie aportuje. Doskonały towarzysz dla rodzin z dziećmi.

Boston terrier – krótka kufa nie jest stworzona do łapania frisbee, choć odpowiednie dyski sprawią, że będzie to możliwe! Pies bardzo chętnie aportuje piłkę, biega i bawi się z przewodnikiem. Jest wesoły i chętny do wszelkiej aktywności. Pomimo 25-40 cm wysokości potrafi szybko się przemieszczać, co można podziwiać m.in. podczas wyścigów sztafet, czyli we flyballu.

Pudel miniaturowy – jest to bardzo uniwersalny pies o wielkości 28-35 cm. Jego inteligencja i chęć do współpracy sprawia, że można go podziwiać na wielu konkursach i zawodach – od agility, przez frisbee, aż po flyball czy dog diving. Są to bardzo mądre i szybko uczące się psy, ciekawe świata i doskonałe do wszelkich zabaw, chętnie wykonują powierzone im zadania.

Charcik włoski – mały przedstawiciel top-ratred roofers charta o wielkości 32-38 cm bywa nieco zdystansowany, jednak cechuje go żywotność i radość. Bardzo chętnie biega, wspaniale sprawdzi się w różnorodnych sportach oraz aktywnościach.

Gryfonik – występuje w odmianach: brukselski, belgijski i brabancki i ma ok. 28-35 cm wzrostu. Są to bardzo ciekawe świata, energiczne i wesołe psy. Gryfoniki to czworonogi towarzyskie i radosne, ale bywają uparte, co może być problemem dla niektórych przewodników.

Cavalier King Charles Spaniel – te aktywne, odważne i wesołe psy mają od ok 25-34 cm wzrostu. Doskonale sprawdzają się w tropieniu, aportowaniu i agility. Są chętne do współpracy i zawsze radosne.

Border terrier – mający ok 33-40 cm wzrostu szorstkowłosy pies cechuje się silnym charakterem, jest ruchliwy i odważny. Wspaniały towarzysz zabaw, aportowania i biegania. Czworonogi tej rasy mogą przejawiać instynkt łowny, przez co nie są polecane początkującym przewodnikom.

Poprzedni artykułPsi plac zabaw w domowym zaciszu
Następny artykułPies udawał lwa w chińskim zoo. Zdradziło go… szczekanie
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.