foto: Africa Studio/shutterstock.com

Agresywne zachowania psów to temat rzeka. Badacze i praktycy wyróżniają bardzo wiele rodzajów agresji, które wymagają różnorodnego podejścia.

Samodzielne poradzenie sobie z agresywnym zachowaniem psa zależy zarówno od naszego doświadczenia szkoleniowego i zrozumienia psiej psychiki, jak też rodzaju i intensywności agresji, jaką prezentuje pies. Niemniej jednak, nawet korzystając z pomocy doświadczonego szkoleniowca, jak również nie mając do tej pory styczności z agresywnym psem, warto poznać czym ta cała agresja polega, gdyż nie jest to zagadnienie tak proste, jak się może wydawać.

1„Zachowania agresywne u psów” James O’Heare

Książka określana jest mianem jednej z najlepszych na świecie publikacji dotyczących agresji u psów. Jest to obszerne omówienie rodzajów i przyczyn agresywnych zachowań u czworonogów. Autor przedstawia je w kontekście funkcjonowania psa w społeczeństwie, jak również omawia proponowane terapie i metody zapobiegania agresji. Książka pozwoli zapoznać się z wartościowym schematem pracy z psem agresywnym – od obserwacji zgodnie z odpowiednimi kryteriami, przez postawienie diagnozy, aż po postępowanie z takim czworonogiem. Książka uwrażliwia również na konsekwencje, jakie niesie za sobą decyzja o resocjalizacji agresywnego psa za sprawą wybranych metod, jak również zwraca uwagę na odpowiedzialność, jaka spada na szkoleniowca lub właściciela, jeśli zdecydują się na pracę z takim psem. Książka pozwala czytelnikowi nauczyć się rozpoznawać psią agresję, jak również sygnały, które mogą świadczyć o tym, że pies jest zestresowany.

W publikacji zawarto analizę przypadków agresji oraz spojrzenie na nią z różnych perspektyw. Autor zaprezentował także agresję w statystykach, zdefiniował zachowanie agresywne oraz omówił ich biologiczne podstawy. W książce nie brakuje omówienia predyspozycji genetycznych do zachowań agresywnych oraz wpływu środowiska na psa w tym zakresie. James O’Heare omówił na czym polega ocena funkcjonalna i przewidywanie prawdopodobieństwa sukcesu. Dzięki książce poznamy zasady rządzące zachowaniem i programowanie zmian zachowania. Idealna pozycja dla osób, które w swojej pracy spotykają się z agresją u psów – m.in. lekarzy weterynarii i behawiorystów. Stanowi także cenną lekturę dla właścicieli psów agresywnych, jednak będą musieli się oni oswoić z naukowym i nie zawsze przystępnym językiem tej obszernej publikacji.

2„Agresja u psów. Postępowanie w przypadku zachowań agresywnych u psów” Joël Dehasse

Autor zadedykował swoją książkę „Wszystkim psom żyjącym w środowisku, jakie im narzuciliśmy, nie dając możliwości… wyboru”. Joël Dehasse przyznaje, że napisał tę książkę, żeby wyjaśnić, czym naprawdę jest agresja u psów oraz jakie ma oblicza. Jego zamierzeniem było zrozumienie przez czytelnika problemów z nią związanych, jak również przekazanie umiejętności przewidywania, reagowania oraz zapobiegania. Cele autora było również przekazanie porad jak radzić sobie z psią agresją, aby możliwe było mieszkanie razem z takim psem i zminimalizowanie jego zagrożenia dla otoczenia. Jak wskazuje w swojej książce autor, każdy pies może ugryźć. Co ciekawe, najczęściej za ugryzienie odpowiada zwierzę mieszkające z osobą, którą ugryzł lub będące w bliskiej relacji z taką osobą. Rzadko zdarza się, aby za ugryzienie odpowiedzialny był bezpański i nikomu nieznany pies. Autor wyjaśnia, że zazwyczaj ugryzienia zdarzają się w domu, rzadko poza nim. Zdaniem autora wypadki zawsze będą się zdarzać, jednak dzięki temu podręcznikowi łatwiejsze stanie się zmniejszenie liczby oraz stopnia nasilenia ataków.

Autor zdefiniował, sklasyfikował i uporządkował różne rodzaje agresji (obronna, dystansująca, terytorialna, macierzyńska, z rozdrażnienia, ze strachu, przemieszczona, ofensywna, konkurencyjna między psami lub ludźmi, zaborcza, między psami należącymi do różnych grup społecznych, gończa, nadmierna, na komendę). Autor wyróżnił zachowania łowcze, omówił dziedziczenie agresji oraz zagadnienie agresji w kontekście rozwoju psa. Autor przedstawia czytelnikowi sekwencję aktów składających się na reakcję agresywną, a także pozy przyjmowane w zachowaniu agresywnym oraz okoliczności towarzyszące występowaniu agresji. Czytelnik może poznać podstawowe mechanizmy zachowań, sposoby diagnozowania i typy terapii, które pozwolą zapanować nad niechcianym zachowaniem, jak również ocenę poziomu zagrożenia przy takim psie.

Autor omówił także stosowanie leków psychotropowych u agresywnego psa. Joël Dehasse przedstawia wyniki badań oraz omawia poszczególne przypadki agresji. W książce nie brakuje ułatwiających zrozumienie tematu tabel i podsumowań. Joël Dehasse podjął się także przybliżenia tematu konsekwencji psiej agresji. W swojej książce przedstawił także testy mające na celu prognozę poziomu agresywności. Idealna pozycja dla szkoleniowców, behawiorystów i lekarzy weterynarii. Książkę uzupełniono o opis polskich przepisów prawnych dotyczących agresywnych psów.

Poprzedni artykułWidzisz psa na mrozie? Reaguj!
Następny artykułI tak człowiek stworzył… grubego psa!
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.