foto: Joerg Huettenhoelscher/shutterstock.com

Choć właściwie wszystkie rasy psów od lat towarzyszą człowiekowi w jego codziennych zajęciach i pracach, jest specjalna grupa, która ma specjalne predyspozycje do “służby”. To tak zwane psy użytkowe, od stuleci dobieranie i hodowane tak, by uwypuklić ich wyjątkowe cechy. Jakie rasy zaliczamy do ras użytkowych i w jakich dziedzinach korzystamy z ich pomocy?

Psy użytkowe to zwierzęta wyhodowane ściśle do pełnienia zadań i realizowania celów niemożliwych do osiągnięcia przez innych przedstawicieli kynologicznego świata. Dzięki dokładnemu podziałowi i unikalnych cechach przypisanych każdej rasie, możemy optymalnie dobrać psa do zadań, które przed nim postawimy. Psy użytkowe, w przeciwieństwie do tych typowo wystawowych (choć jedne i drugie mogą swobodnie się przenikać), podlegają próbom pracy i często przejście odpowiednich testów niezbędne jest do otrzymania tytułów championa czy reproduktora lub suki hodowlanej.

Gdyby jednak przyjrzeć się rasom użytkowym przez pryzmat wyglądu i cech eksterieru, podział wyglądał będzie następująco:

  1. ze względu na kształt głowy:
    – psy okrągłogłowe m.in. rasy posiadające krótkie kufy (np. Cavalier King Charles spaniel)
    – psy długogłowe z wydłużonymi kufami (np. Whippet)
    – psy o głowie w kształcie kwadratowym, o mocnych i krótkich szczękach (np. bullowate i rottweiler)
  2. typ uszu:
    – uszy długie (np. bloodhound, spaniele)
    – uszy krótkie (terier czeski), do których zaliczane są uszy łamane, czyli charakterystycznie wywinięte do przodu (np. foksterier krótkowłosy, owczarek szkocki długowłosy) i uszy stojące (np. husky syberyjski, owczarek niemiecki)
  3. długość sierści, gdzie rasy psów podzielił na grupy:
    – psy długowłose (np. jamnik długowłosy, bobtail, chart afgański)
    – psy krótkowłose (np. jamnik krótkowłosy, pinczer, foksterier krótkowłosy, whippet)
    – psy szorstkowłose (np. jamnik szorstkowłosy, foksterier szorstkowłosy, wilczarz irlandzki)

Cechy wizualne nie są ściśle podporządkowane do danej rasy – często zdarza się, że w obrębie jednej z nich znajdziemy przedstawicieli różniących się np. długością włosa czy wielkością. Tak dzieje się np. wśród jamników, które występują w odsłonie gładko, szorstko i długowłosej oraz w wariantach wzrostowych standard, miniatura oraz jamnik króliczy. Wszystkie typy włosa oraz wzrostu są akceptowane przez przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI oraz występują zarówno na polowaniach, jak i wystawowych ringach.

Jeśli jednak chcielibyśmy podzielić czworonogi ze względu na pełnione przez nie funkcje, wyróżnić możemy:

  1. psy myśliwskie, czyli rasy wykorzystywane do pracy podczas polowań. To zdecydowanie najszersza i najbardziej zróżnicowana grupa psów użytkowych. Wykorzystując poszczególne predyspozycje, poszczególne rasy wykorzystywane są do płoszenia, tropienia, aportowania, wystawiania czy przynoszenia zwierzyny. Według oficjalnego podziału psy myśliwskie dzielą się na:
    – tropowce (np. bloodhound)
    – legawce (np. pudelpointer)
    – płochacze (np. płochacz niemiecki)
    – posokowce (np. posokowiec bawarski)
    – gończe (np. gończy Hamiltona)
    – norowce (jamniki)
    – psy aportujące (np. retrievery)
  2. psy ratownicze (np. nowofundland), wykorzystywane do ratowania ludzi spod gruzów, lawin, w czasie klęsk żywiołowych oraz katastrof budowlanych.
  3. psy pasterskie (np. anatolian, owczarki), czyli wspierające pracę i opiekę człowieka nad stadami zwierząt. Ze względu na różnorodną formę pomocy, rozróżnia się w tej grupie:
    – psy typowo pasterskie (np. owczarek środkowoazjatycki, puli, anatolijski pies pasterski)
    – psy zaganiające (np. bouvier des Flandres, border colli, owczarek australijski)
  4. psy stróżujące (np. mastif tybetański), których zadaniem było ostrzeganie przed zbliżającym się obcym lub niebezpieczeństwem. W zależności od pełnionej roli psy stróżujące dzielone są na:
    – psy stróżujące (np. mastif tybetański)
    – psy stróżująco-obronne (np. doberman, akita inu)
  5. psy służbowe, czyli takie wykorzystywane na potrzeby wojska (np. czarny terier rosyjski, owczarek belgijski), policji (np. owczarek niemiecki), służb celnych (np. labradory, chodsky pes)
  6. psy zaprzęgowe (np. siberian husky, malamute) – stworzone, krzyżowane i dobierane tak, by zapewnić jak największą siłe, wytrzymałość i odporność na warunki, jakie pierwotnie towarzyszyły pracy zaprzęgów. Więcej o historii tej dziedziny, która w dzisiejszych czasach stała się sportem, przeczytacie tutaj
  7. psy wyścigowe (np. greyhound i inne rasy chartów), których szybkość i zwinność, wykorzystywana wcześniej w polowaniach np. na zające, w tej chwili znalazła swoje ujście w sportowej formie psich wyścigów.
  8. psy reprezentacyjne i do towarzystwa (np. pudle, pekińczyki) – ich główną „pracą” jest towarzyszenie człowiekowi i przebywanie w jego ciągłym towarzystwie.
  9. psy hodowane w celach konsumpcyjnych (np. nagi pies peruwiański)
  10. psy wiejskie (np. hovawart), powstałe na skutek krzyżowania i hodowania różnego typu psów, a wykorzystywane pierwotnie na dworach i w chłopskich obejściach.
  11. psy hodowane w celach terapeutycznych (np. labrador retriever), które dzięki wrodzonym cechom charakteru oraz odpowiedniemu szkoleniu, mogą stać się czynnymi uczestnikami dogoterapii czy psami asystującymi osobom chorym i niepełnosprawnym. Więcej o tej formie psiej pracy przeczytać możecie tutaj.

Większość z powyższych grup podlega dodatkowym podziałom, a część z nich może być zaliczana do kilku grup w zależności od pełnionej funkcji. Dlatego też użytkowość ma bardzo płynne granice i tak naprawdę trudna jest do jednoznacznego zdefiniowania.