foto: Monkeyoum/shutterstock.com

Kości, pałeczki oraz węzły ze skóry… Różne rodzaje psich gryzaków to prawdziwa uczta dla podniebienia oraz bogactwo składników odżywczych, inne to niestety chemiczne dodatki oraz sztuczne barwniki, które mogą powodować zatrucia oraz alergie. Niektóre rodzaje gryzaków możemy wykonać samodzielnie w domu, mając tym samym pewność, że nasz pies spożywa dokładnie to, co mu podamy, bez niezdrowych dodatków.

Klejone kości ze skóry… prawdziwe niebezpieczeństwo!

Jednym z najczęściej wskazywanych gryzaków, jaki może być prawdziwie trujący dla psa, jest produkt o różnorodnym kształcie (węzeł, sznur, warkocz, kość, pałeczka), wykonany ze skóry. Tego typu wyrobów jest bardzo wiele, znajdziemy je zarówno w sklepach zoologicznych, jak też nawet u weterynarzy, dlaczego więc miałyby one być niebezpieczne dla naszego psa? Wszystko zależy od sposobu produkcji, a konkretnie początkowej drogi, jaką musi przejść skóra przed nadaniem jej odpowiedniego wyglądu psiego gryzaka. Tego typu gryzaki wykonywane są najczęściej z wołowej skóry, która najpierw trafia z rzeźni do garbarni, a dla zachowania świeżości w trakcie transportu traktowana jest specjalną chemiczną kąpielą. Kolejne spotkanie z chemikaliami to proces oddzielania od skóry włosów, co odbywa się za pomocą wysoce toksycznego roztworu np. siarczku sodu. Kolejnym etapem jest dodanie odpowiednich chemikaliów pozwalających na podział skóry na warstwy – zewnętrzne trafiają do przemysłu odzieżowego lub obuwniczego, a te wewnętrzne np. na psie gryzaki. Następne chemikalia dodawane do tego procesu pozwalają na pozbycie się zapachu zgnilizny z tejże warstwy oraz jej sztuczne wybielenie. Upiększanie skóry poprzez jej malowanie sztucznymi barwnikami oraz nadawanie sztucznych dodatków zapachowych i konserwantów, takich jak benzoesan sodu, to już przedostatni proces chemiczny. Następnie odbywa się klejenie produktu, do czego stosowane są najczęściej nieprzyjazne psom toksyczne kleje. W trakcie testów w tego typu produktach odkryć można ołów, arsen, rtęć, sole chromu, formaldehyd i inne toksyczne substancje chemiczne. Takie gryzaki malowane są nawet powłoką z tlenku tytanu. Ciekawym testem na odkrycie jak wiele kleju kryje się w takim produkcie, jest jego zagotowanie w gorącej wodzie i sprawdzenie ilości oraz jakości wytopionego spoiwa.

Domowe plastry kurczaka

Przygotuj mięso kurczaka bez kości. Najlepiej zastosować pierś, którą kroimy w grube plastry i układamy w suszarce elektrycznej lub w lekko rozgrzanym piekarniku. Wysuszone mięso powinno mieć taki sam kolor na całym swoim przekroju. Będzie doskonałą przekąską dla czworonoga.

Plasterki z marchwi lub słodkiego ziemniaka

Jeśli chcesz otrzymać przysmak do żucia, pokrój warzywa w grubsze plastry, a jeśli wolisz chrupiące kawałki – przygotuj cieńsze ich fragmenty. Suszenie możesz przeprowadzić w piekarniku, suszarce elektrycznej lub na świeżym powietrzu.

Suszona wątroba

Wykonując ten bardzo apetyczny przysmak można zastosować zarówno wątróbkę z kurczaka, jak też pochodzącą od innych zwierząt. Pokrojone kawałki układamy na tackach odwadniających lub w urządzeniu suszącym. Długość suszenia zależy od technologii oraz wielkości elementów i może zająć od 3 do 12 godzin. Gotowe przekąski będą atrakcyjną i bardzo twardą nagrodą.

Suszone plastry banana

Szczególnie atrakcyjna przekąska dla psów lubiących ten owoc. Wielkość plastrów oraz ich grubość dobieramy do psa.

Suszone kiełbaski

Jeśli uda się nam kupić (lub wykonać) niskotłuszczowe kiełbaski bez przypraw, możemy przeprowadzić ich suszenie, które sprawi, że staną się doskonałą przekąską do żucia. Gotowe kiełbaski powinny być elastyczne, jednak pozbawione we wnętrzu swojej wilgoci.

Snacki dla alergików

Doskonałym sposobem wykonania suszonych przysmaków jest ułożenie malutkich fragmentów psiego pokarmu z puszki na tackach suszących. Taka przesuszona kulka psiego pasztetu to doskonała przekąska, idealnie zgodna z rytmem żywieniowym naszego psa. W przypadku puszki zawierającej kawałki mięsa, można jej zawartość wcześniej ujednolicić blenderem, a dla zachowania idealnych kształtów ciasteczek można zastosować wyciskacz do kremów na ciasta.

Suszony tuńczyk z puszki

Idealna, zdrowa i prosta przekąska to suszony tuńczyk w kawałkach, ułożony na tackach do suszenia zaraz po wyjęciu wprost z puszki i rozdzieleniu na kawałki odpowiedniej wielkości za pomocą palców.

Rybne plastry

Suszone przysmaki można wykonać również ze świeżej lub mrożonej ryby. Po wykrojeniu odpowiedniego plastra możemy dodatkowo posmarować go marynatą na bazie oleju, sosu warzywnego lub ziół. Pamiętajmy, że mrożona ryba zawiera w sobie bardzo wiele wody, zatem po wycięciu plastrów (nawet po rozmrożeniu), spodziewajmy się po zakończonym procesie o wiele mniejszych kawałków psiego przysmaku.

Gryzak wołowy

Za pomocą przyciętych plastrów mięsa wołowego możemy wykonać pyszne i twarde przekąski, szczególnie kiedy do ich produkcji wykorzystamy długie kawałki wołowiny uformowane w warkocz, który można zawiązać na czas suszenia sznurem, drucikiem lub uformować odpowiednio wykałaczką.

Suszona cukinia

Dzięki swojemu kształtowi, cukinia okazuje się być doskonałym kandydatem na psią suszoną przekąskę, a czworonogi potwierdzają, że uwielbiają jej smak.

Poprzedni artykułZakaz wyprowadzania psów – kto i gdzie może nam zabronić przebywania z czworonogiem
Następny artykułZaburzenia poznawcze – co to jest i jak sobie z tym radzić
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.