foto: BuPhatchara/shutterstock.com

Jest to problem nie tylko natury estetycznej, stanowi bowiem bardzo duże obciążenie dla psiego organizmu i bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i długość życia. Niepokojąca powinna być już lekka nadwaga, która bardzo szybko potrafi doprowadzić do zaawansowanej otyłości.

Podstawa dla wielu chorób

Otyłość psów stanowi coraz większy problem. Jawi się jako istotne zagrożenie dla psów w krajach wysokorozwiniętych, w których czworonogi są jedynie ozdobą domu, mają małą aktywność i otrzymują tanie, marketowe jedzenie. Ich kuzyni, pracujący na fermach lub w lasach u boku myśliwego czy pasterza otrzymują bardzo wiele zadań i nawet przy pożywieniu słabej jakości nie będą narażone na choroby wynikające z otyłości. Powody, dla których pies może być otyły są bardzo różne. Czasem wynika to z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, przyjmowania leków, predyspozycji wynikającej z budowy lub charakteru (mała chęć do poruszania się), jednak w zdecydowanej mierze powodem jest niedopasowana karma (jej rodzaj, ilość i nawyki żywieniowe) oraz ograniczony ruch i aktywność czworonoga. Szacuje się, że w USA otyłość może dotyczyć 30-40% psów.

Problemy z układem ruchu

Większa masa psa bezpośrednio powoduje przeciążenie kości i stawów, a także więzadeł i mięśni. Aby pies był sprawny, cały jego układ ruchu musi dobrze funkcjonować. Jeśli zbytnio obciążamy psa nadmiarem kilogramów, spowodujemy, że jego stawy będą zmuszone dźwigać więcej niż ciężar, do którego są dostosowane i przyzwyczajone. To trochę tak, jakbyśmy założyli plecak o wadze 10 kg i chodzili z nim wszędzie, przez całą dobę. U psów nawet niewielka nadwaga stanowić może duże obciążenie. 1 kg nadwagi u 10 kilogramowego psa, stanowi takie przeciążenie, jak 7 kg plecak u 70 kilogramowego człowieka. To całkiem dużo, zważywszy na to, że nasze psy cierpią raczej na otyłość rzędu 20, a nawet 30%! Możemy sobie tylko wyobrazić, jak niewygodnie byłoby żyć z plecakiem o wadze 21 kg… Nadwaga powoduje problemy w stawach, może doprowadzić do dysplazji, zwyrodnień, zerwania więzadła krzyżowego, przepukliny krążków międzykręgowych albo pogłębiać te stany. Przede wszystkim wpływa na niechęć poruszania się, co może bezpośrednio wiązać się z bólem. Otrzymujemy błędne koło – psa z nadwagą, którego nie da się odchudzić, ponieważ nie jest w stanie się poruszać.

Wpływ na układ krążenia

Wraz ze wzrostem otyłości następuje wzrost pojemności minutowej serca. Zwiększa się także objętość osocza i płynów pozakomórkowych. Zwierze w mniejszym stopniu wydziela wodę i sód z moczem. Jego serce bije częściej, pojawiają się zaburzenia funkcji komór i wzrasta ciśnienie krwi. Pies cierpi z tytułu nietolerancji wysiłkowej. Wzrasta również jego poziom cholesterolu i lipoprotein we krwi.

Trudniejsze oddychanie

Psy otyłe przejawiają zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Ich górne drogi oddechowe ulegają zwężeniu, co jeszcze bardziej utrudnia oddychanie, a psy o wiele szybciej się męczą. Czworonogi będą miały bardzo utrudnione wentylowanie, co da się we znaki szczególnie w trakcie letnich upałów, kiedy pies będzie miał utrudnioną wentylację.

Cukrzyca, tarczyca i nowotwory…

Otyłość wywołuje cukrzycę typu II, do terapii której wprowadzać czasem trzeba insulinę. Nadmierna waga może wpływać również na niedoczynność tarczycy. Otyłe psy mogą ponadto częściej cierpieć na nowotwory.

…i wiele więcej

Otyłe psy są bardziej podatne na infekcje oraz obarczone są większym ryzykiem w trakcie znieczulania podczas badań i zabiegów. Tłuszcz skutecznie uniemożliwia przeprowadzenie wielu rodzajów badań, np. USG, RTG, oględzin palpacyjnych i osłuchiwania czworonoga. Psy otyłe mogą mieć także większe problemy z reprodukcją oraz cierpieć z powodu problemów skórnych. U otyłych psów często spotyka się przeciążony układ moczowy i jego kamicę. Częściej obserwuje się problemy z trzustką.

Przegrzanie organizmu

Mniejsza ilość wody, za to zwiększenie masy tłuszczowej powoduje, że zachwiana zostaje termoregulacja organizmu. O wiele łatwiej doprowadzić do przegrzania psa z nadwagą.

Krótsze życie

Psy przekarmiane mają tendencję do krótszego życia. Jest to sytuacja analogiczna do ludzkiej nadwagi. Szczupła sylwetka być może nie jest gwarantem długowieczności, ale na pewno przyczyni się do tej możliwości.

Terapia

Walka z otyłością rozpoczyna się od ustalenia odpowiedniej diety, opierającej się zarówno na właściwym źródle i ilości białka oraz tłuszczu, jak również wspomaganej dodatkami mineralnymi oraz odpowiednimi ziołami i suplementami. Zmniejszając podaż energii, zwiększa się ilość ruchu. Jego rodzaj oraz plan ćwiczeń ustalany jest równie indywidualnie jak dieta. Niektóre psy, będące już w bardzo zaawansowanym stanie otyłości, nie będą mogły ani biegać ani wędrować, ze względu na swoje obciążone kończyny oraz słabą kondycję. Zaleca się w takim wypadku ćwiczenia w wodzie, zwłaszcza na popularności zyskuje hydrobieżnia, która pozwala na poruszanie się bez obciążania stawów. Ćwiczenia planuje się zgodnie z postępami psa oraz wzrostem jego siły, wydolności i mięśni. Spadek masy ciała oczywiście nie może być zbyt gwałtowny, a dieta dla psa nie ma nic wspólnego z głodówką!

Poprzedni artykułAdopcja i zmiana domu – czy na pewno jesteś na to gotowy?
Następny artykułCo robić, gdy atakuje nas pies
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.