Atlas psów - lista ras: Australian Cattle Dog

 

Australian Cattle Dog


Dane ogólne
Długość życia: ok 15 lat
Pies wzrost: 46-51 cm
Pies waga: 20-25 kg
Suka wzrost: 43-48 cm
Suka waga: 20-25 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
AUSTRALIAN CATTLE DOG

Osobliwy wygląd, a raczej umaszczenie, tego psa zwraca uwagę mijających nas osób. Jedni pytają czy to hiena, inni ile ten staruszek ma lat.

ACD to psi dynamit. Ogromny temperament, wytrzymałość i niezmordowanie a do tego dość twardy charakter sprawiają że nie jest to pies dla każdego.
Rasa przyjazna w stosunku do ludzi. Niestety nie można tego powiedzieć o kontaktach z innymi psami. Tu mogą rodzić się konflikty, gdyż ACD lubi dominować. I nie znosi w tej materii sprzeciwu. Gdy napotka psa uległego, możliwa jest wspólna zabawa. Zabawa którą od początku do końca nasz ACD kontroluje. Gdy ma gorszy dzień sam szuka zaczepki. To tak jakby był uzależniony od adrenaliny, po prostu musi wdać się w bójkę.

ACD doskonale nadają się do psich sportów - wszystkich. Uczą się błyskawicznie. Są pojętne, lubią współpracować z człowiekiem. Ale proszę być czujnym. Mimo tych cech, ACD doskonale wychwyci nasz brak konsekwencji i nasze słabości. Szybko wydedukuje gdzie i kiedy może sobie pozwolić na brak posłuszeństwa.
Aby nasz ACD w przyszłości nie sprawiał kłopotu, od wczesnego szczenięctwa powinien socjalizować się z innymi psami, a każde agresywne zachowanie powinno być momentalnie korygowane.

Dość częstym problemem jest instynkt pasterski. Psy tej rasy mają tendencję do chwytania naszych łydek gdy biegniemy, dla tego trzeba szczególnie uważać gdy mamy małe dziecko. To samo dotyczy psów z którymi obcuje. Po prostu instynkt nakazuje mu chwycić za pęcinę.
Nie jest to typowy pies rodzinny. Oczywiście nie stwarza problemów w obcowaniu z całą rodziną. Ale jest to ewidentnie pies jednego pana. Gdy jego ukochany człowiek jest tuż obok, inni nie istnieją. No chyba, że mają smakołyki. Bo ACD są dość łakome i za kawałek pyszności zrobią wszystko. Jest to przydatna cecha, szczególnie docenimy ją szkoląc naszego psa. W bardzo krótkim czasie wychwyci za jakie zachowanie otrzyma jedzenie, a za jakie obejdzie się smakiem.

Pomimo tego co napisałam powyżej, jest to cudowna rasa. Jeśli mamy wiedzę na temat szkolenia psów lub osobę która nam w tym pomoże, polecam ją z czystym sumieniem. Jeśli wykażemy się żelazną konsekwencją w wychowaniu, obdarzymy naszego czworonoga miłością i szacunkiem, będzie to najwspanialszy psi przyjaciel pod słońcem.
Joanna Warzecha
hodowla "Asocjacja"


Mini galeria