Atlas psów - lista ras: Appenzeller

 

Appenzeller


Dane ogólne
Długość życia: 10-16 lat
Pies wzrost: 50-56 cm
Pies waga: 30-35 kg
Suka wzrost: 48-56 cm
Suka waga: 25-30 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Appenzeller to najsławniejszy po berneńczyku szwajcarski pies pasterski . Ta rzadka , naturalna rasa powstała z przemieszania psów wiejskich , które od zawsze były w regionie Appenzell , z psami licznych najeźdźców i ludów przemierzających obszar Szwajcarii poprzez wiele epok i wieków .
Jako psy pasterskie, zaganiające stada bydła i stróżujące, zostały ukształtowane pod wpływem środowiska i przeszły bardzo rygorystyczną selekcją, dzięki której ich cechy charakteru wzbudzają dzisiaj prawdziwy zachwyt . Dla pasterza i chłopa pies musiał strzec domu, być czujnym, nie uciekać, nie kłusować, chodzić przy nodze i po ścieżkach, a nie po uprawach, bronić w razie konieczności swojego pana, zostawić w spokoju inne zwierzęta domowe jak koty i kury, ciągać wózki na targ . Pies powinien być zdrowy, wytrzymały na zmiany pogody, posłuszny i mieć budzącą respekt postawę .

Wygląd ogólny: Trójkolorowy o umaszczeniu hawana (czekoladowy) z biało-brązowymi znaczeniami, średniej wielkości 48-56 cm , z masą 22-30 kg , z wyjątkowo lśniącą sierścią i wspaniałym zakręconym do góry ogonem . Muskularny, krępy o bardzo dobrej budowie i bystrym wyrazie. Oczy o kształcie migdała , ciemnobrązowe, nieco ukośnie osadzone. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, odporny na choroby i wszystko jedzący .
Współczesny appenzeller to pies zadziwiająco wszechstronny. Cechuje go bezgraniczna energia i pracowitość. Jest najszczęśliwszy gdy przy boku pana towarzyszy mu w zajęciach dnia powszedniego, zawsze z ogromną uwagą słuchając poleceń i starając się je dokładnie wykonywać. Posiada instynktową chęć zaganiania bydła z wrodzonym silnym chwytem zębami za pęcinę, ale też instynkt opiekuńczy pilnowania stada, poszukiwania ludzi np. w lawinach, zgliszczach . Appenzellery są łagodne w stosunku do wszystkich zwierząt domowych, przy tym niezwykle wierne. Mają cechy sportowca i wytrzymałość niezbędną do pilnowania domu i posiadłości, ogromnie czujne, lecz niehałaśliwe. Nie uciekają, by kłusować i polować, trzymają się zawsze blisko domu. Psy te posiadają wielki temperament, zdumiewającą zręczność i szybkość dlatego nadają się do szkolenia agility i fly ball. Są nieco nieufne wobec obcych i nieprzekupne. Szybko i chętnie uczą się, są posłuszne i przyjazne przyjaciołom rodziny. Z właściwym postępowaniem i wychowaniem appenzellery nie są w ogóle kłopotliwe .Te wszystkie cechy charakteru czynią appenzellera wspaniałym towarzyszem, dającym nam radość życia.
Wydaje się, że Appenzeller rozumie się z człowiekiem "bez słów." Szczęśliwy, że może mu służyć, odważny i nadzwyczaj inteligentny. Nie szczeka bez potrzeby ani ucieka na spacerze, choć może się zdarzyć, że będzie "zaganiał" napotkane zwierzęta i członków swego stada. Wie, że za dobrze wykonaną pracę czeka go nagroda i dla tej pochwały od pana zrobi wszystko. Ich nieufność wobec obcych i nieprzekupność sprawia, że doskonale nadają się na stróża i opiekunów dzieci.

Appenzeller od małego będzie stale pilnował swego przewodnika, dlatego właściciel nie może go od siebie izolować, skazując na budę lub pozostawić samego na całe dnie, gdy pracuje.
Trzymanie Appenzellera w hodowlanych boksach niszczy jego charakter. Ważne jest więc od kogo kupuje się szczenię, w jakich warunkach żyło stado i czy było właściwie socjalizowane.
Korzystając z jego wspaniałych cech musimy mieć wciąż na uwadze proces doboru naturalnego, aby tę rzadką rasę zachować i doskonalić w służbie człowieka : ratownictwie, dogoterapii, przewodników niewidomych, sporcie czy naszych wiernych towarzyszy trudu codziennego. Te wymogi może spełnić tylko hodowca amator, wielbiciel rasy.
Pierwsze polskie appenzellery przyszły na świat w sierpniu 2002 roku. Są prawdziwą dumą suczki Fantasji from Balihara ranch i psa Irko v. Brunggberg oraz szczęśliwych właścicieli.
I.Rynkiewicz
"Z Wojtatówki"


Mini galeria