Atlas psów - lista ras: Terier szkocki

 

Terier szkocki


Dane ogólne
Długość życia: ok. 14,5 lat
Pies wzrost: do 28 cm
Pies waga: 11-13 kg
Suka wzrost: do 26 cm
Suka waga: 9-11 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Jak powiedział William Haynes..."Każdy pies jest dobry, każdy terier lepszy, ale najlepszy jest terier szkocki..."
Jak mawiają Amerykanie..."Scotties are like potato chips, you can never have just one!"...
Jak mawiają hodowcy tej rasy..." Kto raz miał szkota już nigdy nie będzie chciał mieć innej rasy"...i z tym stwierdzeniem zgadzam się w 100%
Terier szkocki, potocznie zwany u nas Szkotem to niewielki pies wyglądem przypominający Muminka, o mocnym ciele osadzonym na krótkich łapkach, charakterystycznej długiej i wąskiej głowie, zaopatrzonej w krzaczaste brwi i brodę ,sterczącym pionowo wesołym ogonku i ...przeogromnym sercu!
Widywany najczęściej w kolorze czarnym, występuje również w kolorze pręgowanym oraz pszenicznym we wszystkich odcieniach.
Nie bez przyczyny ten niezmiernie elegancki i oddany pies zyskał sobie miano rasy prezydenckiej.
Pomimo swojej sporej wagi (od 9 - do 12-13kg) jest psem zwinnym, szybkim i silnym. Wyhodowany do polowań na lisy i borsuki dzisiaj stał się psem salonowym, ale bez zbytnich upodobań do spędzania dnia na kanapie.
Jest psem przyjaznym, aczkolwiek bardzo powściągliwym wobec obcych. Bystry, chętny do nauki i zabawy ale nielubiący monotonii i bezsensownego powtarzania raz wykonanych komend.
Terier szkocki sprawia wrażenie psa myślącego w sposób podobny człowiekowi, jest bardzo samodzielny...
Choć w chwili obecnej stał się raczej psem o charakterze psa "przyjaciel rodziny" to nie zatracił on swoich cech łowieckich. Uwielbia przebywać na łonie natury ,nadal drzemią w nim popędy do przekopywania terenu, zaglądania w każdą norę i pogoni za wszystkim co ucieka.
Z typowym dla rasy udawanym spokojem bacznie obserwuje całe otoczeni, nawet opadający liść nie może uciec jego uwadze.
W relacjach z właścicielem...No cóż...Szkot wszystko wie lepiej...,dlatego wymaga konsekwencji w wychowywaniu i prowadzeniu.
Prawdziwe oblicze szkockiego teriera poznaje się tak naprawdę dopiero wówczas kiedy mamy szansę na codzień przebywać z tym niesamowitym psem. Żadne publikacje nie oddają prawdziwych cech "szkota". Nie jest to rasa o której wystarczy poczytać...
Jedynym minusem rasy może być jego skomplikowana pielęgnacja. Szatę szkockiego teriera poddaje się zabiegowi trymowania , co najlepiej wykona doświadczony w rasie groomer lub sam hodowca.
Joanna Śmidoda
Terra Alite FCI


Mini galeria