Atlas psów - lista ras: Charcik w³oski

 

Charcik w³oski


Dane ogólne
D³ugo¶æ ¿ycia: 10-16 lat
Pies wzrost: 32-38 cm
Pies waga: 3-5 kg
Suka wzrost: 32-38 cm
Suka waga: 3-5 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Og³oszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artyku³y »
Mini galeria
Galeria zdjêæ »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Charcik w³oski jest najmniejszym przedstawicielem rodziny chartów. Jest wiele teorii dotycz±cych korzeni tej rasy, ale bez w±tpienia ka¿da z nich potwierdza jej wyj±tkowo¶æ. Szkielet ma³ego charta odnaleziono w Egipcie, w pochodz±cym z okresu Pierwszej Dynastii (3000 p.n.e.) grobowcu królowej Herneit. Z Egiptu ma³e charty trafi³y do W³och w darze od piêknej Kleopatry VII dla Cezara. Charciki s± chyba jedn± z niewielu ras, która tak doskonale zaznaczy³a swoj± obecno¶æ w sztuce. Pisa³ o nich Lamartine – wielki mi³o¶nik rasy, a malowa³ je ju¿ Giotto. Charciki upodoba³o sobie równie¿ wielu w³adców znanych z kart historii. Charciki mieszka³y na dworach Medyceuszy (wielk± ich mi³o¶niczk± by³a Katarzyna Medycejska) Sforzów i Burbonów. Charciki towarzyszy³y tez za³o¿ycielowi dynastii Tudorów, królowi Anglii Henrykowi VII. Mi³o¶nikiem charcików by³ tez król Prus Fryderyk Wielki. W ogrodach pa³acu Sanssouci znajduj± siê groby jego ukochanych psich przyjació³ – a tak¿e po ekshumacji i zgodnie z jego wol± – grób samego Fryderyka. Charciki towarzyszy³y równie¿ Królowej Jadwidze – na jej sarkofagu z bia³ego alabastru spoczywa w³a¶nie charcik.

Wspó³czesne losy charcika to na przemian okresy chwa³y i spadku popularno¶ci rasy. Pocz±tek XX wieku to okres bardzo z³y dla charcików – w pogoni za uzyskaniem egzemplarzy jak najmniejszych doprowadzono do degeneracji rasy – a charcik nie by³ ju¿ ma³ym chartem a skarla³± jego parodi±. Renesans przynios³o rozpoczêcie hodowli charcików w Niemczech sk±d wówczas charciki importowali masowo równie¿ w³osi. Prawdziwym triumfem dla odradzaj±cej sie rasy by³ rok 1937 i ¦wiatowa Wystawa w Pary¿u, gdzie charciki w³oskie pochodz±ce z austriackiej hodowli Springinsfeld Pani Pii Pfleger uznano za najlepsz± grupê hodowlan±. W Polsce pierwszy miot charcików urodzi³ siê w roku 1969.

Decyduj±c siê na zakup charcika nie nale¿y sugerowaæ siê wy³±cznie jego niewielkimi rozmiarami. Charcik to pe³noprawny chart, posiadaj±cy instynkt pogoni i potrzebuj±cy (zw³aszcza w m³odo¶ci) codziennej dawki ruchu. Charciki to psy wpatrzone w swoich w³a¶cicieli, zazwyczaj nieufne w stosunku do obcych i czasem sprawiaj±ce wra¿enie p³ochliwych. Charcikowi jest obojêtne czy bêdzie mieszka³ w mieszkaniu czy domu z w³asnym ogrodem w obu przypadkach wskazany jest codzienny d³u¿szy spacer, bo charciki w³asny ogród szybko nudzi, i na pewno nie bêd± w nim biegaæ- wolny czas bêd± wykorzystywaæ na spanie lub dokonywanie ogrodowych zniszczeñ. Charciki lubi± kopaæ i zw³aszcza m³ode z zapa³em obgryzaj± lub wykopuj± ro¶liny ozdobne. Charcik z natury najlepiej czuje sie blisko cz³owieka i z upodobaniem bêdzie towarzyszy³ nam przez ca³y dzieñ – czy to w czasie ogl±dania telewizji czy w czasie, gdy szykujemy posi³ki – charcik jest zawsze blisko – to ma³e pieski-cienie.
Charciki jak wszystkie charty odznaczaj± siê pewn± doz± uporu i niezale¿no¶ci, dlatego przy spacerach niezbêdne jest wybieranie terenu bezpiecznego dla charcika, natomiast ju¿ od wieku szczeniêcego trzeba przyzwyczajaæ charcika do powrotu do w³a¶ciciela, gdy piesek jest spuszczony ze smyczy. Pozostawiony sam w domu, niewybiegany i znudzony charcik mo¿e wyæ lub niszczyæ, a mimo swoich rozmiarów mo¿liwo¶ci wokalne i niszczycielskie charciki maj± naprawdê du¿e. Charciki mog± te¿ zw³aszcza w m³odym wieku mieæ problemy z zachowaniem w domu czysto¶ci i nale¿y liczyæ siê z tym, ¿e w czasie naszej o¶miogodzinnej nieobecno¶ci charcik pozostawi nam na dywanie ¶lady swojej fizjologii. W zwi±zku z tym, je¶li my¶l±c o charciku dochodzimy do wniosku ze nie mamy czasu na d³ugie spacery, cierpliwo¶ci do tolerowania wybryków charciego podrostka, a czysto¶æ w domu cenimy ponad wszystko, lepiej nie decydowaæ siê na charcika.
Charciki nie nadaj± siê równie¿ do domów z ma³ymi dzieæmi – zw³aszcza, je¿eli przed charcikiem nie by³o w takim domu innego zwierzêcia. Niewielki rozmiar szczeniêcia charcika i brak wyczucia naszych pociech mog± stanowiæ dla charcika spore zagro¿enie.

Charciki to pies bardzo weso³y, uwielbiaj±cy zabawê, bardzo inteligentny i sk³onny do wspó³pracy z cz³owiekiem, nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e charciki nie toleruj± szkolenia metod± si³ow± i wymagaj± du¿o cierpliwo¶ci. Wiêkszo¶æ charcików z racji wrodzonego ³akomstwa zrobi wszystko za kawa³eczek ¿ó³tego sera czy suszonej w±tróbki. Bardzo dobrze sprawdzaj± siê w agility, a w USA jest równie¿ spora grupa charcików æwicz±cych z w³a¶cicielami obedience (pos³uszeñstwo).

Jest równie¿ du¿a grupa w³a¶cicieli charcików – pasjonatów coursingów (biegi terenowe - pogoñ za wabikiem) czy wy¶cigów torowych. W Polsce niestety od lat zainteresowania tymi formami spêdzania czasu z charcikiem nie ma.
Od pocz±tku, od pierwszego dnia, gdy charcik pojawia siê w domu nale¿y pamiêtaæ o zachowaniu ca³kowitej konsekwencji. Charcika do¶æ ³atwo rozpu¶ciæ, a ¿ycie z ma³ym (czy du¿ym) psim terroryst± mo¿e byæ nie³atwe. Charciki lubi± mieæ usystematyzowany porz±dek dnia - sta³e godziny spacerów czy karmienia. Nale¿y te¿ wykazaæ ¿elazn± konsekwencjê w temacie karmienia charcika - to dziedzina, w której chyba naj³atwiej charcika “zepsuæ”, dlatego bezwzglêdnie nie nale¿y dokarmiaæ charcika z w³asnego talerza i nale¿y zachowaæ du¿y umiar w wymy¶laniu coraz to nowych, wyszukanych posi³ków. Charcik dla odpowiedniego, zdrowego rozwoju, zdrowej sier¶ci i mocnych ko¶ci potrzebuje odpowiedniego ¿ywienia. Najlepiej charciki toleruj± ¿ywienie naturalne - BARF lub posi³ki przygotowane w domu uzupe³nione o witaminy, je¶li jednak w³a¶cicielowi charcika brak w tym temacie wiedzy – mo¿na te¿ karmiæ charcika markow± wysokiej, jako¶ci such± karm± – najlepiej by by³a ona ubog± w dodatki chemiczne, utrwalacze itd.

Ju¿ z wygl±du charcik powinien robiæ wra¿enie silnego, mocnego pieska, z siln±, lecz p³ask± muskulatur±, w ¿adnym wypadku nie powinien to byæ piesek przesadne wychudzony lub “zabiedzony”. Chart to z za³o¿enia sprinter, ale charciki ¶wietnie sprawdzaj± siê w czasie d³ugich spokojnych wêdrówek, a w pe³ni doros³y charcik bez problemu pokona na swoich ³apkach nawet dystans 15 km.

Charciki s± generalnie bardzo zdrowe i aktywne przez ca³e swoje ¿ycie. Nale¿y jednak pamiêtaæ o ich sk³onno¶ci do odk³adania siê kamienia nazêbnego i paradontozy – czemu w du¿ej mierze mo¿na zapobiec myj±c charcikowi zêby – najlepiej codziennie ( wystarczy ¶rednio twarda “ludzka” szczoteczka a w sklepach weterynaryjnych dostêpne s± specjalne “psie pasty”, preparaty dla ludzi NIE NADAJ¡ siê dla psów).
Drugi z najczê¶ciej pojawiaj±cych siê w codziennym ¿yciu problemów to z³amania ³ap – w 90% przypadków s± to z³amania ko¶ci d³ugich ³ap przednich – w zale¿no¶ci od umiejêtno¶ci weterynarza wykonuj±cego zabieg sk³adania ³apy, a tak¿e od zastosowanej przez niego metody powrót do ca³kowitej sprawno¶ci po z³amaniu zajmuje od 3 miesiêcy do nawet roku, jednak w skrajnych przypadkach pies mo¿e ca³kowitej sprawno¶ci nie odzyskaæ nigdy. W ostatnich latach pojawia siê tak¿e coraz wiêcej przypadków chorób oczu – coraz wiêcej charcików ma zdiagnozowan± dziedziczn± kataraktê (HC), degeneracjê cia³ka szklistego (VD) oraz postêpuj±cy zanik siatkówki (PRA). Ka¿da z tych chorób mo¿e prowadziæ do ¶lepoty i dlatego kupuj±c charcika nale¿y prosiæ hodowcê o przedstawienie certyfikatu badania okulistycznego – ka¿dy charcik dopuszczany do rozrodu powinien byæ wolny od wcze¶niej wymienionych chorób.
Karolina Szymañska
hodowla "Forum Romanum"


Mini galeria