foto: Jaromir Chalabala/shutterstock.com

Psy, tak jak i ludzie, czasami chrapią w trakcie snu. Niektóre czworonogi wydają z siebie delikatne mruczenie, inne z kolei odgłosy przypominające pociąg towarowy. Istnieją różne przyczyny tego zjawiska. Powodów chrapania u psów jest kilka, wśród nich znajdować się może zarówno alergia, jak też otyłość.

Objaw choroby czy normalne zachowanie?

Chrapanie psów bywa zarówno naturalne, jak też świadczyć może o chorobie. Niektóre psy chrapią tylko wtedy, kiedy są wyjątkowo zmęczone, są i takie osobniki, które chrapią codziennie, niezależnie od swojej aktywności, a jedne i drugie wcale nie cierpią z powodu żadnego schorzenia. Są też psy, które zaczęły chrapać nagle, a ich głośne nocne śpiewy związane są bezpośrednio z dysfunkcją organizmu i pojawiają się, bądź znikają, zależnie od choroby psiaka. Bardzo głośne chrapanie bywa czasem powodem, dla którego warto odwiedzić weterynarza.

1Ciało obce

Czasem przyczyną chrapania u psa może być fizyczna przeszkoda w prawidłowym przepływie powietrza. Ciało obce w postaci małych fragmentów szyszek, dziecięcych klocków lub drobinek kory może znajdować się zarówno w psim nosie, jak i gardle. Zdarza się, że takie elementy wcale nie utrudniają normalnego funkcjonowania czworonoga, a jedynie dają znać o swoim istnieniu właśnie poprzez świszczący i chrapiący oddech psa.

2Faza snu

Psy przechodzą różne fazy, zarówno czuwania, REM jak i NREM oraz śnią, podobnie jak ludzie. Czasem odgłosy towarzyszące psim marzeniom sennym brzmią jak chrapanie.

3Budowa anatomiczna

Niektóre czworonogi są podatne bardziej na chrapanie ze względu na swoją budowę. Szczególnie chrapiącymi psami są z natury rasy brachycefaliczne, takie jak mopsy czy buldogi. Ich bardzo krótka kufa powoduje większe trudności w wymianie powietrza i tym samym zmusza psa do silniejszego wysiłku przy oddychaniu, co może objawiać się chrapaniem. Jednak psy tego typu często cierpią z powodu swojej krótkiej kufy, dlatego należy wszelkie niepokojące sygnały związane z ich oddychaniem konsultować z lekarzem weterynarii.

4Wada wrodzona

Zdeformowane podniebienie miękkie bywa również powodem chrapania. Często towarzyszy mu jeszcze świszczenie. Pies z taką wadą ma znacznie utrudnione oddychanie i konieczne jest przeprowadzenie interwencji chirurgicznej.

5Alergie i nadwrażliwości

Kurz, pyłki traw, chemikalia, a nawet inne zwierzęta mogą powodować u psów reakcje alergiczne, co z kolei wiąże się ze zwężeniem dróg oddechowych i chrapaniem.

6Otyłość

Okazuje się, że chrapanie dotyczy bardzo wielu psów cierpiących z powodu otyłości. Ich nadwaga od okresu szczenięctwa mogła doprowadzić do rozwinięcia się dodatkowych tkanek tłuszczowych w okolicy gardła, co może blokować prawidłowy przepływ powietrza. Czasem u psów z nadwagą dochodzi także do zapadania się tchawicy w trakcie snu.

7Reakcja na medykamenty

Niektóre rodzaje leków, w tym np. leki uspokajające, wyciszające i przeciwbólowe mogą tak bardzo zrelaksować psie ciało, że doprowadzą do rozluźnienia mięśni w gardle i okolicy, co również może spowodować chrapanie.

8Wiek

Chociaż chrapanie dotyczy zarówno młodych psów, jak i tych w sile wieku, to okazuje się, że częściej chrapią psy starsze.

9Grzybice

Jedna z chorób grzybiczych psów o nazwie aspergiloza jest wyzwalana przez pleśń i często związana bywa z przebywaniem psa w okolicy skoszonej trawy, siana, słomy lub kurzu. Może ona powodować różne objawy, takie jak kichanie, obrzęk nosa i pojawienie się wydzieliny, jednak dodatkowym czynnikiem informującym o tym schorzeniu bywa właśnie chrapanie.

10Katar

Czworonogi mogą przeziębiać się zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Podobnie jak u ludzi, jednym z objawów przeziębienia bywa zatkany nos. Pies doświadcza zapalenia błon śluzowych i ich zaczerwienienia z powodu infekcji, grzybów, jak nawet urazu, co właśnie wywołać może wydzielinę z nosa, kichanie, ciężki oddech oraz chrapanie.

11Problemy stomatologiczne

Ropień oraz inne guzki i krosty w jamie ustnej psa, zarówno na dziąsłach, jak i podniebieniu oraz wewnętrznej stronie fafli mogą również wpływać na chrapanie. Należy pamiętać, że tego typu infekcje także wymagają leczenia ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się po organizmie oraz możliwość powodowania poważnych problemów zdrowotnych.

12Bierne palenie

Przebywanie psa w towarzystwie palaczy również może odbić się niekorzystnie na jego zdrowiu. Podobnie jak w przypadku ludzi, psy mogą cierpieć z powodu biernego palenia, które powoduje uszkodzenia ich układu oddechowego, a nawet doprowadzić może do astmy, zapalenia oskrzeli i jednocześnie dawać objawy w postaci chrapania.

13Pozycja spania

Okazuje się, że istotną przyczyną chrapania może być również pozycja, w jakiej pies śpi. Czworonogi drzemiące na plecach są znacznie bardziej skore do wyśpiewywania nocnych serenad niż ich pobratymcy śpiący na brzuchu lub na boku.

14Suche powietrze

Czasem chrapanie psa związane jest bezpośrednio z porą roku i zależy od tego czy w pomieszczeniu, w którym on sypia, jest narażony na kontakt z bardzo suchym powietrzem. Niektórzy właściciele zauważają intensywniejsze chrapanie zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy pomieszczenia są intensywnie ogrzewane, a powietrze wewnątrz mieszkań jest bardzo suche.

Poprzedni artykułPies burmistrzem? Dlaczego nie! I to już na trzecią kadencję…
Następny artykułSzukali złodzieja, trafili na… mężczyznę, który pomógł bezdomnemu psu
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.