foto: Ezzolo/shutterstock.com

Potrzeba drapania u psa może przybierać różne formy, zarówno łagodne i krótkotrwałe, jak też intensywne oraz nawracające. Czasem problem wymaga leczenia farmakologicznego, zdarza się również, że możemy psu pomóc samodzielnie, zanim problem się rozwinie.

Różne przyczyny, podobna reakcja

Świąd u psa nie należy do prostych schorzeń. Jest trudny w diagnostyce jak również w leczeniu. Wszystko jednak zależy od powodu, który wywołuje uporczywą potrzebę drapania.

Drapanie pyska oraz wygryzanie łap

Psy drapią się zarówno po głowie (uszy, fafle, okolice oczu), jak również potrafią wygryzać i wylizywać łapy oraz okolice zadu oraz tarzać się w dywanach dla przyniesienia sobie ulgi w świądzie, który występuje na całym ciele. Często drapaniu towarzyszą inne objawy, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny drapania – najczęściej są to wyłysienia, łupież, owrzodzenia.

Alergie, infekcje i zaburzenia hormonalne

Często przyczyną dużego świądu u psów są alergie. Wśród nich możemy spotkać się zarówno z alergią pokarmową, alergią na ugryzienia pcheł czy kleszczy, alergią na czynniki zewnętrzne (pyłki, kurz, pleśń, substancje chemiczne, środki czystości itp.). Swędzenie wywołują również różne rodzaje zapaleń skóry (hot spot) oraz infekcje bakteryjne i pasożytnicze (wewnętrzne oraz zewnętrzne) wywołane przez drożdże, roztocza, pchły. Istnieją także choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi, które mogą wywoływać świąd – należy do nich m.in. niedoczynność tarczycy oraz choroba Cushinga.

Jak pomóc psu?

Przede wszystkim nie bagatelizuj sytuacji. O ile kilkurazowe podrapanie się po uszach nie jest niczym groźnym, o tyle długotrwałe samodzielne przynoszenie sobie ulgi w świądzie np. poprzez wielogodzinne wylizywanie łap może nie tylko doprowadzić do wtórnych zakażeń, ale także wpłynąć na zachowanie zwierzaka i spowodować wystąpienie zachowań kompulsywnych. Należy również odróżnić drapanie się spowodowane stresem, które występuje wyłącznie w niekomfortowych dla psa sytuacjach.

Oczyszczanie

Zależnie od rodzaju świądu postarajmy się dokładnie oczyścić swędzące miejsce. Jeśli towarzyszą mu rany i wysięk, skonsultujemy się z weterynarzem, jakiego preparatu możemy użyć. Jeśli świąd dotyczy większej powierzchni ciała, warto wykąpać psa w szamponie odkażającym, który nie tylko dokładnie oczyszcza skórę z ewentualnych alergenów, strupów, łupieżu, ropy oraz insektów, ale również przywracają właściwe nawilżenie oraz równowagę mikrobiologiczną skóry. Tego typu szampony wymagają pozostawienia na kilka minut na sierści psa, po czym się je spłukuje. Regularne stosowanie odpowiedniego dermokosmetyku przynosi bardzo dużą ulgę psom cierpiącym np. z powodu atopii. Kosmetyki te różnią się od siebie, a odpowiedni dobór substancji czynnej jest tutaj kluczowy.

Wyeliminowanie czynnika drażniącego

Zależnie od powodu drapania się, zaleca się usunięcie z psiego otoczenia wszystkiego, co może powodować świąd. Jeśli przyczyną jest jedzenie, należy ustabilizować psią dietę, wyeliminować przysmaki nieznanego pochodzenia i rygorystycznie pilnować tego, co je pies oraz obserwować jego reakcję na określone pokarmy. Kiedy nasz pies cierpi na alergiczne pchle zapalenie skóry, pamiętajmy o regularnym zabezpieczaniu czworonoga np. za pomocą preparatów spot-on oraz o dokładnym czyszczeniu jego legowiska i otoczenia z pcheł oraz ich jaj. Gdy z kolei nasz psi alergik cierpi z powodu kurzu, należy bardzo często i dokładnie sprzątać dom i prać tkaniny (koce, kapy i legowiska), najlepiej bez udziału psa przy sprzątaniu, kiedy to kurz tańczy w powietrzu. W mieszkaniu warto stosować silikon w sprayu, który skleja kurz. Psa przecieramy dodatkowo mokrym bawełnianym ręczniczkiem, a jego suchą karmę przemrażamy, aby pozbyć się kurzu i pleśni. Jeśli dochodzi do tego reakcja na pyłki – sprawdźmy okresy pylenia i nie zmuszajmy psa do wędrówek po uczulających go trawach. W przypadku alergii kontaktowej zadbajmy aby nasz pies korzystał tylko z bezpiecznych dla niego legowisk oraz pozbądźmy się toksycznych sztucznych dywaników.

Zapobieganie drapaniu

Dla celów lepszego gojenia i regeneracji podrażnionej skóry zaleca się doprowadzenie do jak najmniejszego drapania, lizania i gryzienia danego miejsca przez psa. W praktyce może okazać się to trudne. Oczywiście pomaga temu regularne kąpanie psa oraz oczyszczanie skóry, jednak czasem to za mało. W przypadku uporczywego wylizywania stosuje się np. gorzkie żele lub bandaże nasączone niesmacznym preparatem, który sprawia mniejsze zainteresowanie danym miejscem. Niekiedy konieczne jest stosowanie opatrunków a nawet kołnierzy dla psa lub ciągłe kontrolowanie jego zachowania. Im mniej pies będzie podrażniał chorą skórę, tym szybciej się ona zregeneruje.

Profilaktyka

Niektóre przyczyny świądu, takie jak alergie czy atopia są niezależne od naszej opieki nad psem. Jednak często okazuje się, że możemy wcześniej zapobiec przykrym dolegliwościom psa dzięki utrzymaniu odpowiedniej regularności w porządkach oraz częstym praniu i wietrzeniu psich legowisk. Warto wybierać materiały naturalne lub wręcz skorzystać z posłań antyalergicznych. Psy należy zabezpieczać przed insektami. Przydaje się regularne kąpanie psa w szamponie o odpowiednim pH, które zmywa zanieczyszczenia miejskie oraz pyłki i brud. Warto postawić na zbilansowaną i przemyślaną dietę oraz wykorzystywać tylko znane smakołyki. Pamiętajmy, że alergia na pokarm zależy zarówno od jakości karmy, jak też indywidualnych uwarunkowań – jeden pies może być uczulony na kukurydzę, a inny na kurczaka. Do diety warto włączyć suplementację, która poprawi kondycję psiej skóry i sierści. Bardzo cenne kwasy omega można dostarczać zarówno stosując dedykowane suplementy, jak też oleje, np. rybi, lniany, kokosowy, z ogórecznika, czy też oliwę z oliwek. Dostępne są na rynku również preparaty spot-on dla psów z zaburzeniami funkcjonowania bariery ochronnej skóry, które ograniczają przyleganie mikroorganizmów do skóry, nawilżają, pomagają w odbudowie skóry i wspomagają naturalną obronę przeciwbakteryjną. Dla zdrowej skóry i sierści warto pamiętać o uzupełnianiu diety w biotynę, karoten, cynk i selen. Konieczne jest regularne odrobaczanie psów oraz ogólna kontrola stanu zdrowia, skóry i samopoczucia.

Leczenie w klinice

Niektóre przyczyny świądu muszą być leczone farmakologicznie. Dotyczy to już rozwiniętych infekcji, zakażeń czy też zmian hormonalnych. Czasem stosuje się leki antyalergiczne, innym razem sterydy, zarówno w formie tabletek, jak też maści czy sprayu. Weterynarze polecają również szampony i zasypki jako część dedykowanego leczenia. Kiedy świąd jest uporczywy wykonuje się badania (zeskrobiny lub badania krwi) w celu próby ustalenia przyczyny drapania. Czasem sprawa komplikuje się, kiedy okazuje się, że czynników wywołujących świąd jest więcej, niż się nam wydawało.

Poprzedni artykułOko w oko z aligatorem – pies kontra gad
Następny artykułCiemna strona wiosny, czyli przeziębienie u psa
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.