foto: Lukas Gojda/shutterstock.com

Pies, który żyje od setek lat u boku człowieka, bardzo często pojawia się w literaturze, sztuce i… coraz częściej również na wielkim kinowym ekranie. Czasem czworonóg stanowi tło całej historii, jednak nierzadko otrzymuje pierwszoplanową rolę w filmach zarówno śmiesznych, jak i smutnych, sprawiając że kochamy je jeszcze bardziej, a we wzruszających scenach zalewamy się łzami.

“Fluke – psim tropem do domu” (1995)

Wzruszająca historia biznesmena, który ginie w wypadku samochodowym i odradza się w ciele szczeniaka golden retrievera. Pieskowi szczęśliwie udaje się uciec spod rąk hycla. Bohater uczy się psiego życia, jednocześnie przypominając sobie swoje poprzednie wcielenie. Czworonóg odnajduje swoją poprzednią rodzinę i próbuje udowodnić, że nosi w sobie duszę zmarłego męża i ojca. Przy oglądaniu filmu niezbędna jest duża ilość chusteczek.

“Mój przyjaciel Hachiko” (2009)

Kolejna pozycja, która wywoła łzy u niejednego twardziela. Film opowiada piękną historię miłości, która rozwija się pomiędzy profesorem i przygarniętym przez niego psem. Czworonóg co rano odprowadza swojego przewodnika na stację kolejową i z każdym dniem coraz bardziej wkrada się w serce swojego właściciela. Opowieść o wierności, lojalności, oddaniu, tęsknocie i nieprawdopodobnej więzi między człowiekiem i czworonogiem.

“Marley i Ja” (2008)

Początkowo wesoła historia, która wywołuje ogromny śmiech, ostatecznie oczywiście doprowadza do szaleńczych poszukiwań chusteczek… Akcja rozpoczyna się nabyciem wesołego szczeniaka labradora przez młodą parę, która chętnie sprawdzi swoje umiejętności wychowawcze przed decyzją o dziecku. Jak się okazuje, w ciele słodkiego biszkoptowego psa kryje się mały diabełek, który wywraca życie głównych bohaterów do góry nogami. Do łez rozbawiają sceny z życia młodego i niesfornego psa, który pomimo swoich wad, idealnie wkrada się w serce swoich właścicieli.

“Biały Bóg” (2014)

Nieco inne spojrzenie na kino z psem w roli głównej. Dramat ukazuje życie psa, który pomimo starań jego 13-letniej przewodniczki, jest porzucony na środku ulicy i musi walczyć o przetrwanie. Czyha na niego wiele niebezpieczeństw i na każdym kroku spotyka się z ludzkim okrucieństwem. Bohater musi umknąć hyclowi, chciwemu bezdomnemu oraz zmierzyć się z ludźmi trenującymi psy do walk. Po wielu przykrościach dołącza do grupy psów, mszczących się na swoich oprawcach. Nie jest to raczej kino familijne, jednak uświadamiający i mądry, a jednocześnie smutny obraz życia niektórych współczesnych psów.

“Biały Kieł” (1991)

Akcja filmu toczy się na Alasce w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater przejmuje odziedziczoną ziemię i w trakcie wędrówki po indiańskiej wiosce napotyka psa z domieszką wilczej krwi, który był trenowany do okrutnych walk. Bohater postanawia uratować psa i próbuje go oswoić.

“Lassie wróć” (1943)

Bohaterka filmu – Lassie, będąca psem rasy collie, zostaje sprzedana ze względu na bardzo ciężką sytuację materialną jej właścicieli. Wierny pies postanawia jednak uciec swojemu nabywcy i za wszelką cenę chce wrócić do poprzednich właścicieli, przemierzając w trudach cały kraj. Piękna historia o psiej miłości, wierności i tęsknocie.

“Był sobie pies” (2017)

Wzruszająca historia opowiadająca o psie, który przechodzi kolejne reinkarnacje i odraza się w różnych postaciach u następnych właścicieli. Bohater w swoich poszczególnych życiach doświadcza radości, zabawy, ale również codziennych smutków i rozterek. Opowieść z perspektywy psa dosadnie prezentuje życie czworonoga i uzmysławia, jak krótkie ono jest oraz udowadnia jak zachowanie człowieka kształtuje psio-ludzką relację.

“Beethoven” (1992)

Radosna komedia familijna, która opowiada losy rodziny Newtonów, do której trafia mały szczeniak. Jak się okazuje, wyrasta on na ogromnego bernardyna i obdarza domowników uśmiechem oraz codziennymi rozterkami, wynikającymi z niezdarności wielkiego czworonoga.

“101 dalmatyńczyków” (1996)

Film to klasyczna walka dobra ze złem w towarzystwie 99… szczeniąt! Historia opowiada o próbie uratowania szczeniąt przejętych przez okrutną właścicielkę domu mody, której celem było wykorzystanie ich do stworzenia futra. Wartka akcja, chwila napięcia oraz happy end, czynią z opowieści idealny film rodzinny.

“Przygoda na Antarktydzie” (2006)

Historia rozpoczyna się przybyciem naukowca do stacji badawczej na Antarktydzie w celu odnalezienia meteorytu. Bohater z pomocą psiego zaprzęgu pokonuje trudny zimowy teren. Czworonogi w trakcie wyprawy niejednokrotnie ratują jego życie. Naukowiec, choć bardzo z nimi związany, wylatując zmuszony jest do pozostawienia ich na Antarktydzie. Związuje je ze sobą łańcuchem, aby się nie rozbiegły i jest pewien, że wróci po pupili za kilka dni. Jednak trudne warunki pogodowe sprawiają, że nie da się powrócić po psy…

“K-911” (1999)

Pełna humoru historia detektywa i jego owczarka niemieckiego, którzy wspólnie stawiają czoła wielu niebezpieczeństwom oraz rozwiązują zawiłe zagadki. Ich drużynę dopełnia pani detektyw oraz jej doberman, do których ciężko się początkowo przyzwyczaić. Głównym bohaterom, szybko jednak rozwijają wzajemną sympatię.

“Benji” (1974)

Wzruszający film o psie, który po stracie swojego opiekuna odwiedza mieszkańców miasteczka, w którym żyje, poszukując jedzenia oraz nowego przewodnika. Pewnego dnia w miasteczku pojawiają się porywacze, którzy przejmują dzieci miejscowego lekarza. Dzielny piesek naprowadza policję na właściwy trop.

“Bella i Sebastian” (2013)

Historia rozgrywa się w 1943 roku w alpejskiej wiosce. 6-letni bohater w trakcie wędrówki po górach spotyka bezpańskiego pirenejskiego psa górskiego, który zdaniem mieszkańców wioski jest odpowiedzialny za ataki na ich zwierzęta. Chłopiec jednak uważa psa za delikatnego i ukrywa go przed dorosłymi. Niestety pewnego dnia pies zachorował…

Poprzedni artykułJak niewidomy golden retriever został gwiazdą internetu
Następny artykułOko w oko z aligatorem – pies kontra gad
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.