Foto: Liliya Kulianionak/Shutterstock.com

Aby nie zginąć w gąszczu książek dotyczących czworonogów, warto wybierać pozycje sprawdzone i wartościowe. Przedstawiamy publikacje niesamowitej wagi, mądre i zwięzłe, autorstwa polskiej autorki, Zofii Mrzewińskiej.

Wieloletnie doświadczenie

Zofia Mrzewińska jest jedną z członkiń i założycieli Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami „STORAT”. Od bardzo wielu lat zajmuje się szkoleniem psów, jest również międzynarodowym sędzią kynologicznym prób pracy i charakteru psów. Autorka wielu publikacji, które w prosty i klarowny sposób omawiają psią naturę, potrzeby czworonoga oraz ich sposób myślenia. Zofia Mrzewińska w bardzo przejrzysty sposób omawia psią naturę, często dokonując narracji z punktu widzenia psa. Niewielkie rozmiary książek zdecydowanie zachęcą nawet rzadko zasiadających do czytania przewodników psów. Absolutnie niezbędne pozycje, zwłaszcza dla świeżo upieczonych właścicieli. Zofia Mrzewińska jest również autorką bloga oraz często prowadzi wykłady, szkolenia i seminaria z zakresu komunikacji z psem, jego wychowania, a także motywacji, aportowania i tropienia.

“Psim zdaniem”

Książka pomaga unikać często popełnianych błędów szkoleniowych, choć bezpośrednio nie traktuje o szkoleniu psa. Poznając świat oczami czworonoga, możemy zrozumieć wiele jego potrzeb oraz wychwycić nieprawidłowe postawy przewodnika. Dowiadujemy się co pies lubi i jakie nasze zachowanie może sprawiać mu dyskomfort lub wywoływać niezrozumienie. Dzięki publikacji możemy lepiej porozumiewać się z psem oraz prowadzić efektywniejsze wychowanie i przyjemne dla obu stron szkolenie.

“Po obu końcach smyczy”

Autorka zrozumiałym językiem opisuje relacje psa i jego przewodnika. Jest idealna zarówno dla nowych posiadaczy psów, jak również osób, które już od dawna wychowują czworonogi. Ten krótki poradnik pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie czy nadajemy się na właściciela psa. Przystępne informacje pozwolą zrozumieć jak wybrać odpowiedniego czworonoga oraz jak go wychowywać i co zrobić gdy pies nas nie słucha. Zofia Mrzewińska opisuje jak wygląda życie z psem na co dzień. Poleca stosowanie prostych i jasnych zasad, dzięki którym relacja psa i człowieka lepiej się układa. Autorka informuje czytelnika jak należy nawiązać więź ze szczeniakiem oraz obala mity dotyczące psów.

“Jak rozmawiać z psem”

Dzięki publikacji dowiemy się jak wychować psa na doskonałego towarzysza człowieka bez przymusu. Książka udowadnia, że strach, krzyk i kolczatka to nie są dobre metody szkoleniowe. Autorka opisuje jak nauczyć psa określonych komend, jak się z nim bawić oraz uwrażliwia na błędy popełniane m.in. przy nauce aportowania. Zofia Mrzewińska przybliża czytelnikowi znaczenie komend i słów, radzi jak je stosować by zawsze odnosić sukces. Nie brakuje porad na temat nagradzania oraz wprowadzania rozproszeń w szkoleniu.  

“Z kluczem do psa”

Idealna pozycja dla początkującego przewodnika, która pozwoli znaleźć wspólny język z czworonogiem. W publikacji omówiono pierwsze chwile z nowym psem w domu. Do książki dołączona jest płyta przedstawiająca podstawowe ćwiczenia ze szczeniakiem i młodym czworonogiem.

“Zwykły niezwykły przyjaciel”

W książce zawarto bardzo wiele porad szkoleniowych. Autorka udowadnia jak ważne są pierwsze chwile psa w nowym domu oraz dlaczego budowanie więzi ze szczeniakiem i wczesne porozumienie z nim wpływa na dalsze relacje w kontekście całego życia. Dzięki książce poznamy jak zaspokoić psie potrzeby poprzez najbardziej naturalną aktywność dla niego, jaką jest węszenie. Autorka pokazuje ciekawe zadania tropiące na poziomie początkującym, których możemy łatwo nauczyć naszego psa, dzięki temu zapewniając mu pracę i chroniąc od bezczynności, która potrafi doprowadzać do frustracji. Zofia Mrzewińska zarówno podaje gotowe rozwiązania, jak też wywołuje w czytelniku refleksję i skłania do świadomego wyboru metody szkoleniowej. Autorka powołuje się na własne doświadczenia oraz odnosi się do literatury światowej. W książce cały rozdział poświęcono nauce aportowania. Dużo miejsca zajmuje także temat emocji i motywacji czworonoga. Książka pozwala lepiej komunikować się z psem, wychować go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i być dla niego zarówno liderem, jak i przyjacielem.

“Sam wychowasz swojego psa” (wraz z Bogusławem Górnym)

Książka krok po kroku pokazuje jak szkolić swojego psa opierając się na nagrodach, a nie na krzyku i kolczatce. Omówiono metody odpowiednie zarówno dla szczeniaka, jak też dorosłego psa. Dzięki książce dowiemy się w jaki sposób można nagradzać psa i jak te nagrody mądrze stosować. Autorzy przedstawiają konkretne ćwiczenia i wskazówki dotyczące zarówno nauki czystości, aportowania, przychodzenia na zawołanie i innych użytecznych na co dzień komend i zachowań. Książka będzie pomocna także w wyborze odpowiedniego szczeniaka, choć bowiem na pierwszy rzut oka są one podobne, to wcale tak nie jest. Autorzy podpowiadają również jak wybrać rzetelną hodowlę.

Poprzedni artykułBorelioza i babeszjoza – wielkie problemy z niewielkich kleszczy
Następny artykułZwisające uszy cechą udomowienia
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.