foto: TAWEESAK NAMMANEEWONG/shutterstock.com

Głowa i czaszka psa rasowego podlegają szczególnej ocenie. Muszą być odpowiednie dla danej rasy, a do ich określenia stosuje się różne terminy.

1Czaszka brachycefaliczna

Jest to czaszka typowa dla psów o skróconych kufach, takich jak mops.

2Czaszka dolichocefaliczna

Jest wyjątkowo wydłużona, występująca np. u chartów, a szczególnie skrajnie zarysowana u charta rosyjskiego.

3Czaszka mezocefaliczna

Typowy rodzaj czaszki występujący u większości psów, np. u wyżłów.

4Czaszka częściowo brachycefaliczną

Określa się w ten sposób niektóre psy, które cechują się krótką i szpiczastą kufą. Jest to rodzaj czaszki występujący np. u psów rasy Ihasa apso.

5Czaszka owalna

Typ czaszki, w której zaobserwować można delikatne zaokrąglenie pomiędzy uszami. Taką czaszkę posiadają m.in. przedstawiciele rasy seter angielski.

6Czaszka szeroka

Określa się ją na podstawie szerokości głowy pomiędzy uszami i stosunku do długości głowy. Szeroką czaszkę posiadają np. psy rasy golden retriever.

7Czaszka płaska

W czaszce tego typu wszystkie linie wierzchołka głowy są liniami prostymi. Jest to czaszka typowa dla psów rasy bearded collie, pointerów i clumber spanieli.

8Czaszka kopulasta

Jest to równomiernie wysklepiona czaszka, zarówno po jej bokach, jak też z przodu i z tyłu.

9Czaszka zaokrąglona

Rodzaj czaszki posiadający wyraźne wysklepienie wierzchołka głowy, w której policzki są płaskie. Tego typu czaszka występuje u ras: japoński chin i king charles spaniel.

10Głowa jabłkowata

Sposób określenia dla głowy z całkowicie kulistą mózgoczaszką. Sklepienie czaszki zaokrąglone jest u góry i po bokach oraz charakteryzuje się kształtem półkuli. Szczególnie widoczna głowa jabłkowata występuje u psów rasy chihuahua. Podobna do głowy jabłkowatej jest głowa wysklepiona.

11Głowa o kształcie cegły

Określenie jest zrozumiałe, gdy głowę tę ocenia się, spoglądając na nią z góry. Widać wtedy doskonale, że mózgoczaszka i kufa mają podobną szerokość. Jest to typ głowy charakterystyczny dla foksteriera szorstkowłosego, u którego dodatkowo sposób trymowania podkreśla ten kształt. Tego typu głowa bywa nazywana również prostokątną.

12Głowa wyważona

Termin ten stosuje się w różnych sytuacjach, jednak dotyczy przede wszystkim głowy, która charakteryzuje się kufą i mózgoczaszką jednakowej długości. Przykładem psa, który posiada tego typu głowę jest seter szkocki.

13Głowa klinowata

Rodzaj psiej głowy, która przypomina w swoim zarysie trójkąt, niezależnie od tego, z której strony się na nią spojrzy. Czasem nazywana jest również głową stożkowatą. Występuje m.in. u przedstawicieli psów rasy jamnik.

14Głowa jajowata

Występuje u psów rasy bullterrier i oznacza dokładnie głowę o kształcie jajka.

15Głowa sucha

Jest to typ głowy nie posiadającej wypukłości kostnych i mięśniowych ani krągłości. Pies o takiej głowie nie posiada również fałd ani zmarszczek. Taki typ głowy podziwiać można m.in. u psów rasy owczarek belgijski.

16Głowa lisia

Jest to głowa charakterystyczna dla większości psów rasy szpic. Tego typu głowa cechuje się wydłużonym, trójkątnym kształtem, u którego kufa jest znacznie węższa od mózgoczaszki, jak również bywa także krótsza.

17Głowa długa

W głowie tego typu przełom czołowy jest widoczny nieznacznie lub nawet zupełnie niewidoczny. Długie głowy posiadają m.in. charty rosyjskie, których głowa ponadto zwęża się ku dołowi.

18Głowa kanciasta

Jest to specyficzny rodzaj głowy, w której kufa nie zwęża się ku nosowi, jest zatem przeciwieństwem zarówno głowy charta rosyjskiego, jak też skróconej oraz płaskiej głowy buldoga francuskiego. Taka jednakowo głęboka na całej długości głowa występuje m.in. u pointera.

19Głowa krótka/okrągła

W tym typie głowa cechuje się mocno skróconą kufą. Jest to rodzaj głowy typowy dla buldoga francuskiego, w której zaobserwować można szeroką i płaską kufę oraz szeroką i kanciastą mózgoczaszkę.

20Głowa wydry

Rodzaj głowy opisany we wzorcu psów rasy border terrier.

21Głowa gruszkowata

Jest to głowa przypominająca kształtem gruszkę, która opisana została we wzorcu rasy bedlington terrier.

22Głowa zwężająca się

To ogólne określenie stosowane jest również do określania głowy klinowatej. Tego typu głowa obserwowana z różnych stron przypominać będzie w swoim zarysie trójkąt.

Poprzedni artykułKomendy głosowe i optyczne
Następny artykułPies-przewodnik – najtrudniejsze zadanie czworonoga
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.