Atlas psów - lista ras: Wyżeł weimarski krótkowłosy

 

Wyżeł weimarski krótkowłosy


Dane ogólne
Długość życia: 12-14 lat
Pies wzrost: 59-70 cm
Pies waga: 30-40 kg
Suka wzrost: 57-65 cm
Suka waga: 25-35 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Wyżeł weimarski jest psem wyjątkowo pięknym i eleganckim, zwracającym uwagę przechodniów na ulicy. Oprócz niezwykłego srebrnego koloru sierści, Ludzie zwracają również uwagę na „ludzkie” oczy weimara, ponieważ mają one czarną źrenicę z jaśniejszą tęczówką.

Nie wiadomo dokładnie, jakie rasy dały początek temu niezwykłemu psu.
Są różne teorie na temat np. pochodzenia koloru sierści, ale jedno jest pewne, że wyżeł weimarski posiada wiele cech, odróżniających go od innych ras myśliwskich. Jako jedyny spośród wyżłów uważany jest za dobrego psa stróżującego ze względu na swoją wrodzoną nieufność do obcych. Dlatego jeżeli prowadzimy dom otwarty szczenię od początku musi być przyzwyczajane do obcych.

Decydując się na zakup wyżła weimarskiego pamiętajmy, że jest to pies myśliwski
i potrzebuje z związku z tym większej ilości ruchu. Jest to doskonała rasa dla ludzi aktywnych, lubiących jogging, wycieczki rowerowe, czy długie spacery. Weimary doskonale przystosowały się także do warunków miejskich. Wyżeł weimarski świetnie przystosowuje się do warunków miejskich, ponieważ jest psem zrównoważonym, nie nadmiernie aktywnym i co ważne nie szczeka bez powodu. Jednak oprócz codziennych spacerów weimary potrzebują przynajmniej raz w tygodniu dłuższego wypadu za miasto, gdzie mogłyby porządnie pobiegać. Gdy zapewnimy weimarowi odpowiednią ilość ruchu, czas w domu będzie spędzał głównie na spaniu.

Wyżeł weimarski potrzebuje bliskości człowieka. Zazwyczaj weimary mieszkające w domu chodzą za właścicielem krok w krok, chcą cały czas widzieć swojego właściciela. Uwielbieją się pieścić i przytulać.

Podczas pracy w polu weimar nigdy nie odchodzi daleko i utrzymuje z właścicielem stały kontakt wzrokowy. Pracują systematycznie i bardzo wytrwale, zarówno wiatrem dolnym, jak i górnym.

Ale żeby nie było za słodko, trzeba dodać, że weimar jest psem upartym. Lubi mieć własne zdanie i jak sobie coś zaplanuje na pewno tego dopnie, chociażby musiał czekać z realizacją swojego planu kilka godzin. Gdy już dawno zapomnimy o zakazie i pilnowaniu swojego psa, to będzie właściwy moment na realizację przez weimara swoich zamiarów. Dlatego wymaga wiele samozaparcia i konsekwencji w prowadzeniu. Będzie bez przerwy próbował, na ile można sobie pozwolić i nie pozwólmy mu trafić na nasz dobry dzień, bo na pewno naszą niekonsekwencję wykorzysta jako słabość. Także jeżeli chcemy mieć dobrze wyszkolonego psa musimy być konsekwentni, a jeżeli nie mamy takiej cechy lepiej nie próbujmy samemu tresować weimara. W wielu miejscach są szkoły tresury, gdzie można nauczyć się prawidłowego postępowania z psem. Ze szkoleniem w szkole nie będzie problemu - weimary są psami niezwykle inteligentnymi i uczą się bardzo szybko. W dodatku, aby zadowolić swojego ukochanego pana są gotowe prawie na wszystko.

Nie spotkałam się nigdy z jakimiś problemami w stosunkach weimara z dziećmi. Nie oczekujmy, że będzie opiekuńczy w stosunku do dzieci, ponieważ nie leży to w jego naturze. Weimary traktują dzieci raczej partnersko, bez nadmiernego szacunku, ale i bez agresji. Dla weimara dziecko jest takim samym członkiem stada, jak on sam. Chociaż uważam, że gdy chodzi o małe dziecko i psa obojętnie jakiej rasy, należy stosować zasadę „ograniczonego zaufania”, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania psa, ani tego co może wyprowadzić go z równowagi.
Nie wykazuje także agresji w stosunku do innych psów lub zwierząt.

Podsumowując:
Wyżeł weimarski uczy się niezwykle szybko. Mimo, że jest psem myśliwskim doskonale stróżuje, broni swojego pana i jest wytrwałym i niezawodnym towarzyszem. Wyżeł weimarski zdobywa coraz większe grono miłośników nie tylko wśród myśliwych.

Jednak nie polecamy go dla ludzi, którzy jeszcze nigdy nie mieli psa.
Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeżeli przebywa w mieszkaniu i ma krotką sierść, wystarczy jedno szczotkowanie tygodniowo.

Wyżeł weimarski jest rasą zdrową, nie obciążoną żadnymi chorobami przenoszonymi genetycznie. Długość jego życia wynosi średnio 12 - 14 lat.
Małgorzata i Waldemar Rosa
Hodowla "CANIS FORTUNA FCI"


Mini galeria