"Lhasa apso jest rasą zniewalającą , jego historia pełna jest symboli, jest niezaprzeczalnie piękna, jego bujna osobowość jest pasjonująca. Ten mały, zdrowy pies o długiej sierści przypomina lwa i ma prawdziwe serce, składa się ze sprzeczności: jest pełen dumy i siły, czuły i energiczny, zdecydowany i do tego jest sam sobie panem. Wesoły i powściągliwy, leniwy i obojętny, umie się poświęcić, ma głos lwa i wierne przywiązanie psa. Ktokolwiek miał juz lhasa, zawsze będzie mu towarzyszyć. Ktoś kto nie miał go nigdy, z pewnością przyjmie jednego, gdy zobaczy jego magiczne spojrzenie ... " - to prawdziwa kwintesencja rasy.
Lhasa Apso czyli mały, długowłosy Pies z Tybetu to nieduży, ale mocny pies przyciągający spojrzenie przechodniów. Elegancki, pełen gracji o długiej szyi, dumnie noszonej głowie o pięknych, ciemnych oczach i wysoko osadzonym ogonie. W ruchu wręcz płynie. Różnorodność kolorystyczna to jego kolejny atut, od białego po czarny, również parti i tricolor. Lhasa są wspaniałymi psami o niebanalnym wyglądzie ale przede wszystkim charakterze - pełnym dumy, powagi i elegancji.
Potrafią się obrazić, wielokrotnie również w grupie większych psów to one przewodzą.
Nie są szczekliwe ani agresywne. Doskonale dogadują się z innymi zwierzętami. Do domowników niezwykle przywiązane, do obcych zachowują rezerwę. Cechuje je wrodzona inteligencja, jednakże nie są " psimi automatami " , potrafią mieć swoje zdanie.
Lhasa jest rasa odporną i długowieczną. Łatwo się aklimatyzują. Nadają się zarówno do mieszkania w mieście, jak i na wsi gdzie z chęcią będą nam towarzyszyły w pieszych wycieczkach. Z sukcesami startują w mini agility.
Nie jest to rasa, którą poleca się do dzieci jako tzw "psie niańki" jak cavalier, labrador czy golden. Lhasa lubi mieć czasami "chwilkę dla siebie" a dzieci nie zawsze to rozumieją - choć psy z naszej hodowli mieszkają z dziećmi niepełnosprawnymi zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym i radzą sobie bardzo dobrze.
Jeśli chodzi o zdrowie - to naprawdę zdrowa rasa. Niektóre kraje wymagają do uzyskania uprawnień hodowlanych badania oczu na PRA, ponieważ niektóre linie hodowlane są tym obarczone oraz badania rzepek. Czasami podaje się, że mogą wystąpić problemy z nerkami, jednakże notuje się to raczej u starszych psów.
Co do pielęgnacji - to temat rzeka i każdy ma swoje zdanie na ten temat. Na pewno pies wystawowy wymaga zupełnie innego traktowania niż, jak w większości przypadków obcięty krótko lhasaczek - towarzysz rodziny, którego wystarczy raz na miesiąc wykąpać lub zaprowadzić do salonu i strzyc w zależności od tempa wzrostu włosa 2, 3 razy do roku. Lhasaka w długim włosie kąpiemy co 10-14 dni , nakładamy odżywkę, można zawijać w papiloty, robić gumeczki, jedni stosują różnorakie oleje, inni nie. Włos lhasa nie jest aż tak kłopotliwy i absolutnie nie wymaga codziennego czesania, jak to niektórzy myślą. Na pewno osoby, które poważnie myślą o sukcesach wystawowych powinny zaopatrzyć się w zestaw dobrych kosmetyków dla psów, kilka szczotek i odrobinę systematyczności .
Atlas psów - lista ras: Lhasa apso
Lhasa apsoDane ogólne Długość życia: 12-18 lat Pies wzrost: 25 cm wzrost idelany Pies waga: 5-8 kg Suka wzrost: poniżej 25 cm Suka waga: 5-8 kg Informacje o rasie Wzorzec rasy » Hodowcy » Reproduktory » Ogłoszenia - szczeniaki/psy » Porady i artykuły » Mini galeria Galeria zdjęć » Filmy » |
Cechy tej rasy:
Opis rasy:
Mini galeria